Magas vérnyomás
A vérnyomás az egy nyomás, amelyet a szív kifejt, hogy a vért az artériákba pumpálja, és továbbjusson a teljes véráramba. A vérnyomás a nap folyamán különböző tényezők – edzés, pihenés, diéta vagy alvás – alapján változik. A magas vérnyomás a civilizáció egyik leggyakoribb betegsége, és különösen minimális megnyilvánulásai miatt veszélyes is lehet.
#ShowMore#
Mit jelentenek a vérnyomás számok?
A vérnyomás értéke két számból tevődik össze:
- Az első szám, amelyet szisztolés vérnyomásnak neveznek, az artériákban lévő nyomást méri, amikor a szív ver.
- A második szám, az úgynevezett diasztolés vérnyomás, az artériákban uralkodó nyomást méri, amikor a szív megpihen az ütemek között. Ha a mérés 120 szisztolés és 80 diasztolés értéket mutat, akkor azt mondja, hogy "120-80", vagy írja be, hogy "120/80 Hgmm".
Mi az a magas vérnyomás (hipertónia)?
A magas vérnyomás, más néven hipertónia, a normálisnál magasabb vérnyomás. Vérnyomása napközben változik a tevékenységeitől függően. Ha a vérnyomás tartósan a normál felett van, az magas vérnyomás (vagy hipertónia) diagnózisához vezethet. Minél magasabb a vérnyomása, annál nagyobb a kockázata más egészségügyi problémáknak, például szívbetegségnek, szívrohamnak és szélütésnek.
Mik a magas vérnyomás jelei és tünetei?
A magas vérnyomás fő tünetei közé tartozik a szédülés, fejfájás, hányinger, légszomj, látásromlás, izzadás, szívdobogásérzés és a lábak duzzanata. A vérnyomást különböző tényezők vagy genetikai hajlamok befolyásolják. A kockázati csoportok közé tartoznak a túlsúlyos emberek, a dohányosok, a magas vérkoleszterinszint, a túlzott sózás, az alkohol, az alacsony testmozgás, a stressz vagy az öröklődés.
Csak egy módja van annak, hogy megtudja, van-e magas vérnyomása – mérje meg orvosával vagy más egészségügyi szakemberrel, aki összehasonlítja a mért értékeket egy bizonyos standarddal. Otthon is megmérheti vérnyomását vérnyomásmérővel.
A magas vérnyomást "néma gyilkosnak" nevezik, mivel általában nincsenek figyelmeztető jelei vagy tünetei, és sokan nem is tudják, hogy magas vérnyomásuk van.
Mit tehetek a magas vérnyomás megelőzésére vagy kezelésére?
Sok magas vérnyomásban szenvedő ember életmódja megváltoztatásával egészséges tartományra csökkentheti a vérnyomását, vagy egészséges tartományban tarthatja a számát.
- Hetente legalább 150 perc fizikai aktivitás (kb. napi 30 perc, heti 5 napon)
- Ne dohányozzon
- Egészséges táplálkozás, beleértve a nátrium (só) és az alkohol korlátozását
- Az egészséges testsúly megőrzése
- Stressz kezelés
- Megelőzés étrend-kiegészítőkkel
Milyen problémákat okoz a magas vérnyomás?
A magas vérnyomás számos módon károsíthatja egészségét. Súlyosan károsíthatja az olyan fontos szerveket, mint a szív, az agy, a vesék és mások. A jó hír az, hogy a legtöbb esetben szabályozhatja a vérnyomását, hogy csökkentse a súlyos egészségügyi problémák kockázatát. A magas vérnyomás károsíthatja az artériákat azáltal, hogy kevésbé rugalmasak lesznek, ami csökkenti a vér és az oxigén áramlását a szívbe, és szívbetegséghez vezet.
- Szívinfarktus és szívbetegség: Szívinfarktus, amely akkor következik be, amikor a szív vérellátása blokkolva van, és a szívizom elég oxigén nélkül kezd elhalni. Minél hosszabb ideig gátolt a véráramlás, annál nagyobb a szívkárosodás.
- Szívelégtelenség: Olyan állapot, amely azt jelenti, hogy a szíve nem tud elegendő vért és oxigént pumpálni a többi szervébe.
- Stroke és agyi problémák: A magas vérnyomás az agyat vérrel és oxigénnel ellátó artériák megrepedését vagy elzáródását okozhatja, ami szélütést okozhat. Az agysejtek agyvérzés során elhalnak, mert nem jutnak elegendő oxigénhez. A stroke súlyos beszéd-, mozgás- és egyéb alapvető tevékenységek károsodását okozhatja.
- Vesebetegség: A cukorbetegségben, magas vérnyomásban vagy mindkettőben szenvedő felnőtteknél nagyobb a krónikus vesebetegség kialakulásának kockázata, mint azoknál, akiknél nincs.
- Demencia a későbbi életkorban: A magas vérnyomás, különösen középkorban, gyengébb kognitív funkciókkal és későbbi életkorban demenciával jár.
A krillolaj egyedisége abban rejlik, hogy omega-zsírsavakat biztosít foszfolipidek formájában. A foszfolipidek képezik a test sejtmembránjainak szerkezeti alapját. A test...