Cukorbetegség
A cukorbetegség (diabetes) olyan betegség, amely az inzulin hormon termelésének meghibásodásakor jelentkezik, ami a vércukorszint (cukor) túl magas vagy alacsony szintjét okozhatja. A vércukor a fő energiaforrásunk, és a táplálékból származik. Az inzulin, a hasnyálmirigy által termelt hormon segít abban, hogy a glükóz a táplálékból a sejtjeinkbe jusson, és ott energiaként hasznosuljon. Előfordul, hogy a szervezetünk nem termel elég inzulint, sőt, egyáltalán nem termel, vagy nem tudja eléggé felhasználni. A glükóz ilyenkor a vérben marad, és nem jut el a sejtjeinkbe. Idővel a túl magas vagy akár túl alacsony vércukorszint különböző egészségügyi szövődményeket okozhat, amelyek súlyos és tartós egészségügyi következményeket hagyhatnak maguk után, mint például érelmeszesedés ( a zsírok és koleszterin lerakódása az érfalakban ), szívinfarktus, stroke, idegkárosodás, látáskárosodás stb.
#ShowMore#
Melyek a cukorbetegség különböző típusai?
A cukorbetegség leggyakoribb típusai az 1-es, a 2-es típusú és a terhességi cukorbetegség.
1-es típusú cukorbetegség
Ha Ön 1-es típusú cukorbetegségben szenved, a szervezete nem termel inzulint. Az immunrendszere megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigyében lévő, inzulint termelő sejteket. Az 1-es típusú cukorbetegséget általában gyermekeknél és fiatal felnőtteknél diagnosztizálják, bár bármely életkorban előfordulhat. Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek minden nap inzulint kell szedniük az életben maradáshoz.
2-es típusú cukorbetegség
Ha 2-es típusú cukorbetegségben szenved, a szervezete egyáltalán nem termel inzulint, vagy nem használ fel belőle eleget. A 2-es típusú cukorbetegség bármely életkorban kialakulhat, akár gyermekkorban is. Ez a típusú cukorbetegség azonban leggyakrabban középkorú és idősebb embereknél fordul elő. A 2-es típus a leggyakoribb diabétesztípus.
Terhességi cukorbetegség
A terhességi cukorbetegség vagy más néven gesztációs diabétesz egyes nőknél terhesség alatt alakul ki. Ez a fajta cukorbetegség általában a baba megszületése után megszűnik. Ha azonban terhességi cukorbetegségben szenvedett, nagyobb az esélye, hogy később 2-es típusú cukorbetegség alakul ki. Néha a terhesség alatt diagnosztizált cukorbetegség valójában 2-es típusú cukorbetegség.
A cukorbetegség egyéb típusai
A kevésbé gyakori típusok közé tartozik a monogén cukorbetegség, amely a cukorbetegség öröklött formája, valamint a cisztás fibrózissal összefüggő cukorbetegség.
Kiknél valószínűbb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása?
Nagyobb valószínűséggel alakul ki 2-es típusú cukorbetegség, ha Ön 45 éves vagy idősebb, ha a családjában már előfordult cukorbetegség, vagy ha túlsúlyos. A fizikai inaktivitás, a faji hovatartozás és bizonyos egészségügyi problémák, például a magas vérnyomás szintén befolyásolják a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. Akkor is nagyobb a valószínűsége a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának, ha Ön prediabéteszben szenved, vagy terhességi cukorbetegségben szenvedett terhessége alatt.
Milyen egészségügyi problémák alakulhatnak ki a cukorbetegeknél?
Idővel a magas vércukorszint olyan problémákhoz vezet, mint a következők
- Szívbetegség - szívinfarktus,
- magas vérnyomás
- stroke
- vesebetegség
- szemproblémák ( zöldhályog - glaukóma)
- fogászati betegségek
- idegkárosodás
- érelmeszesedés
A cukorbetegeknél gyakori probléma az idegvégződések károsodása, amely leggyakrabban az alsó végtagokban jelentkezik. Ezt diabéteszes polineuropátiának nevezik. Kezdetben lábrándulással, bizsergéssel, szúrással, később az érzékelés elvesztésével jelentkezik. Ennek következtében a cukorbetegeknél gyakoribbak a sérülések, és tovább tart a gyógyulásuk, mint az egészséges embereknél. A cukorbetegek egészségügyi zoknija hatékony segítséget nyújt ilyen esetekben. A zoknik speciális anyagból készülnek és úgy vannak vágva, hogy biztosítsák a vér szabad áramlását, ennek köszönhetően ezek a zoknik jelentősen csökkenthetik a duzzanatokat.
Milyen tünetei vannak a magas/alacsony vércukorszintnek?
A hiperglikémia leggyakrabban a következő tünetekkel jelentkezik: rossz közérzet, fáradtság, gyakori vizelés és "acetonos lehelet".
Hipoglikémia esetén gyakori tünetek: szorongás, szédülés, zavartság, túlzott izzadás.
Hogyan kezeljük a cukorbetegséget gyógyszer nélkül?
Lehetséges ez? Részben igen.
A 2-es típusú cukorbetegség teljesen gyógyítható. Bár az 1-es típusú cukorbetegség nem gyógyítható teljesen, de minimalizálhatjuk a mindennapi életre gyakorolt hatásait. Régebben a cukorbetegséget csak természetes módon, fitoinzulinokat tartalmazó gyógynövényekkel kezelték.
Ezek a gyógynövények közé tartoznak:
- gyermekláncfű
- zsálya
- áfonya
- bab
- babér
- pitypang
- homoktövis
- máriatövis - tea, olaj vagy kapszulakivonat formájában kapható
A cukorbetegségben szenvedőknek fokozott figyelmet kell fordítaniuk étrendjük összetételére és követniük kell a diétás óvintézkedéseket. A cukorbetegek étrendjének rostokban, fehérjében (hús, hal, alacsony zsírtartalmú tejtermékek), gyümölcsökben és zöldségekben gazdagnak kell lennie. Nemcsak a túlzottan édes ételeket, hanem az egészségtelen zsírokban gazdag ételeket, a füstölt húsokat stb. is kerülniük kell. Minden ilyen élelmiszer növeli az érelmeszesedés kockázatát.
Az egészséges táplálkozás mellett célszerű 3 omega-zsírsavakat szedni - ezek a halolajból származó kivonatok, amelyek csökkentik a koleszterinszintet. Az egészséges zsírok további jó forrásai a diófélék, magvak, avokádó és a növényi olajok, mint például az olívaolaj, kenderolaj, lenmagolaj stb.
A cukorbetegség súlyos betegség, amely nagymértékben befolyásolja az életminőséget kellemetlen módon. Ha elhanyagolják, sajnos korai halálhoz vezethet. Ezért ne becsülje alá, ha a fent említett tünetek bármelyikét tapasztalja. A cukorbetegség korai felismerésével számos szövődményt megelőzhet.
Egyedülállóan tervezett étrend-kiegészítő az optimális koleszterinszint és a szív- és érrendszeri egészség támogatására. Olyan természetes összetevőket tartalmaz, amelyek...
Moringa oleifera és probiotikumokat tartalmazó kapszulák a sorozatból Lactobacillus ( Bacillus coagulans ) egy nagyszerű étrend-kiegészítő, amely segíthet fenntartani általános...