A szeborreára úgy gondolhat, mint hámló, viszkető bőrre, amely minden korosztályt, köztük a kisgyermekeket is érintheti. Leggyakoribb az újszülötteknél és a három hónaposnál fiatalabb csecsemőknél. A szeborrea állítólag a lakosság akár 30%-át is érinti. Elsősorban az arcon, a fejen, a mellkason és a háton jelentkezik, ahol a legtöbb faggyúmirigy található.
A szeborrea nem veszélyes és nem fertőző, de kellemetlen tüneteket okozhat, és befolyásolhatja az önbecsülést és az életminőséget. Ebben a cikkben többet megtudhat arról, hogy mi okozza ezt a betegséget, a leggyakoribb tünetekről, a kezelési lehetőségekről és arról, hogyan kezelheti otthon. Reméljük, ez a cikk segít megérteni és jobban kezelni a szeborreát.
Forrás: www.freepik.com
Mi a szeborrea és miért fordul elő?
A szeborreát szeborreás dermatitisznek vagy szeborreás ekcémának is nevezik. Ez egy krónikus bőrbetegség, amelyet fokozott faggyútermelés és megváltozott faggyúösszetétel jellemez. A faggyú feladata, hogy megvédje a bőrt a kiszáradástól és a fertőzésektől. A faggyúgyulladásban azonban fokozott faggyútermelés van, ami a pórusok eltömődését és a bőrön pikkelyek képződését okozza. Ezek a pikkelyek halványak vagy sárgásak, és könnyen leválhatnak. Ez a zavart bőrfelület aztán tökéletes kapu a fertőzések számára, és könnyen vezethet irritációhoz és gyulladáshoz.
A szeborrea oka nem teljesen ismert, de számos tényező befolyásolja a kialakulását vagy súlyosbíthatja a kezelését. Ezek a tényezők a következők:
- genetikai hajlam
- hormonális változások (serdülőkorban vagy menopauza idején)
- legyengült immunitás
- helytelen életmód (alváshiány, stressz, depresszió)
- agresszív vagy nem megfelelő (alkoholtartalmú) kozmetikumok használata.
- rossz életmód (dohányzás, alkoholfogyasztás és nem megfelelő ételek - fűszeres, zsíros és cukros ételek, túl sok cukor).
- B-vitamin hiány
- a Malassezia nemzetséghez tartozó élesztőgombák fertőzése, amelyek természetes módon fordulnak elő a bőrön, de a seborrhoeában ezen élesztőgombák túlszaporodása vagy egyensúlyhiánya áll fenn.
- zsíros bőr ( pattanások ) és paradox módon túl száraz bőr
Melyek a seborrheás dermatitis tünetei?
A faggyúgyulladás másképp jelentkezik attól függően, hogy a test melyik részén található. A száraz bőrrel ellentétben, amely többnyire kisebb, száraz pikkelyekben nyilvánul meg, a szeborreás bőrre jellemző, hogy vörös színű foltok jelennek meg, nagyobb, zsíros vagy akár száraz pikkelyekkel.
Ezek általában kellemetlenül viszketnek.
Számos vizsgálat eredményei alapján a seborrhoea megnyilvánulásai túlnyomórészt szezonális jellegűek. Különösen télen súlyosbodnak, másrészt a nyári hónapokban sokkal kevesebb aktív esetet regisztrálnak. Ez összefügghet a tengerparti tartózkodással is, amely köztudottan jótékony hatással van a bőrre. A leggyakrabban érintett területek a következők:
- Fej: A fejen a szeborrea korpásodásként jelentkezik a hajban, amely lehet száraz vagy zsíros. A korpa a ruházaton vagy az ágyneműn is látható lehet. A fejbőr vörös, viszkető és fájdalmas lehet. Egyes esetekben a seborrhoea hajhullást is okozhat.
- Arc: Az arcon a faggyúmirigy vörös, pikkelyes és zsíros lerakódások formájában jelentkezik a homlokon, az orron, az állon, a szemöldökön, a szemek és a fülek körül. Az arc bőre viszkethet és irritált lehet. Az arc szeborrea a bőr megjelenését és minőségét is befolyásolhatja, megnagyobbodott pórusokat, pattanásokat vagy szemvörösséget okozva.
- Mellkas és hát: A szeborrea a mellkason, a mellek alatt és a háton vörös, pikkelyes és zsíros foltok formájában jelentkezik, amelyek lehetnek kiterjedtek vagy elszigeteltek. A mellkason és a háton a bőr viszkethet és gyulladhat is. A mellkason és a háton jelentkező szeborrea testszagot vagy izzadást is okozhat.
- A kéz, a láb és az ágyék ráncai
Forrás: www.nationaleczema.org
Hogyan kezeljük a seborrheát otthon?
A szeborrea krónikus betegség, amely a jelenlegi orvosi ismeretek szerint nem gyógyítható teljesen, de ellenőrizhető, szabályozható és enyhíthető. A szeborrea kezelése attól függ, hogy milyenek a tünetek, hol helyezkednek el és milyen mértékűek. A legtöbb esetben olyan helyi készítményeket alkalmaznak, amelyek olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek csökkentik a faggyútermelést, megelőzik a gyulladást, eltávolítják a hámsejteket és elpusztítják az élesztőgombákat. Ezek az anyagok közé tartoznak:
- Szalicilsav: A szalicilsav egy keratolitikus hatású anyag. Ez azt jelenti, hogy feloldja és eltávolítja az elhalt hámsejteket. A szalicilsav segít megszabadulni a hámló hámsejtektől és felszabadítja a pórusokat. A szalicilsavat főként a fej szeborrea kezelésére használják samponok vagy oldatok formájában.
- Kén: A kén olyan anyag, amely fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású. A kén segít csökkenteni a faggyútermelést, megelőzni az élesztőgomba-fertőzést és megnyugtatni az irritált bőrt. A ként elsősorban az arc faggyúmirigyének kezelésére használják krémek vagy maszkok formájában.
- Kátrány: A nyírfakátrány olyan anyag, amely erős gyulladáscsökkentő hatással, valamint csípős, jellegzetes aromával rendelkezik. A kátrány segít elpusztítani az élesztőgombákat, csökkenti a bőrpírt és a viszketést, és helyreállítja a bőr egyensúlyát. A kátrányt elsősorban a fejbőr szeborreájának kezelésére használják samponok, szappanok vagy oldatok formájában. Tiszta nyírfakátrány-kivonat is használható. Ezt a kivonatot közvetlenül az érintett területre kell felvinni. Ez is segít a pattanások kezelésében. A nyírfakátrány C-vitamint, tanninokat, illóolajokat és gyantát tartalmaz. Segít különböző más gyulladásos bőrbetegségekben is, mint például ekcéma, rüh, pikkelysömör, stb.
- Cink: A cink olyan anyag, amely gombaölő és gyulladáscsökkentő hatású. A cink segít szabályozni a faggyútermelést, megállítja az élesztőgombák növekedését és enyhíti a faggyúmirigy tüneteit. A cinket főként az arcon lévő szeborrea kezelésére használják krémek vagy gélek formájában.
Ezeken az anyagokon kívül vannak más természetes és házi módszerek is, amelyekkel otthon is gondoskodhat a seborrheás bőrről. Ezeket minden hétköznapi háztartásban megtalálja, és nem időigényesek és nem drágák. Íme néhány közülük:
- Ecet: Az ecet egy olyan anyag, amelynek savas pH-ja van, és segít helyreállítani a bőr egyensúlyát. Az ecet emellett fertőtlenítőszerként is működik, és enyhíti a gyulladást és a viszketést. Az ecetet használhatja a haj öblítésére vagy az érintett területek áttörlésére az arcon vagy a testen. Ajánlott almaecetet használni, amely enyhébb, és több vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.
- Aloe vera: Az Aloe vera egy olyan növény, amely hidratáló és gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik. Az aloe vera segít hidratálni és puhítani a bőrt, csökkenti a bőrpírt és az irritációt, és felgyorsítja a pikkelyek gyógyulását. Az aloe vera használható gél vagy lé formájában, amelyet közvetlenül a bőrre kenve vagy más termékekkel keverve alkalmazhatunk.
- Méz: a méz antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású anyag. A méz segít az élesztőgombák eltávolításában, a fertőzések megelőzésében és a bőr állapotának javításában. A méz önmagában vagy más anyagokkal, például olívaolajjal, joghurttal vagy citromlével kombinálva is használható. A mézet maszk vagy borogatás formájában kenjük a bőrre, és néhány percig hagyjuk rajta.
Ezek a természetes és otthoni jogorvoslatok a seborrhea ellen egyszerűek és olcsók, de igazán hatékonyak lehetnek a seborrhea tüneteinek enyhítésében. Ha azonban a tünetek ismétlődnek, hosszú ideig tartanak, és nem javulnak, sőt rosszabbodnak, orvosi segítséget kell kérni. A szakember átmenetileg erősebb gyógyszereket írhat fel, például kortikoszteroidokat, gombaellenes szereket vagy szisztémás immunmodulátorokat, amelyek elnyomják a bőr immunválaszát. Ezek azonban csak rövid távú használatra alkalmasak.
Hogyan lehet megelőzni a szeborreát?
A szeborrea olyan betegség, amelyet nem lehet teljesen megelőzni, de vannak olyan megelőző intézkedések, amelyek csökkenthetik a kialakulásának vagy fellángolásának kockázatát, vagy "kordában tarthatják". Ezek az intézkedések a következők:
- Tartsa fenn a jó bőrhigiéniát: fontos, hogy az érintett bőrfelületeket rendszeresen mossa meg enyhén meleg vízzel és enyhe szappannal vagy samponnal. Ideális, ha nyírfakátrány szappant használ a tisztításhoz, amely fertőtleníti a bőrt, megszabadítja a baktériumoktól és csökkenti a viszketést is. Kerülni kell az agresszív vagy irritáló termékeket, amelyek károsíthatják a bőrt vagy fokozhatják a faggyútermelést. Az is jó ötlet, ha a bőrt finoman, dörzsölés és húzás nélkül töröljük át egy törülközővel.
A fésülködéshez természetes fafésűk vagy kefék alkalmasak, ideális esetben minél kevesebb természetes sörtével. - Használjon megfelelő kozmetikumokat: célszerű olyan természetes kozmetikumokat használni, amelyeket zsíros vagy problémás bőrre terveztek. Kerülni kell az olyan olajokat, alkoholt, illatanyagokat vagy színezékeket tartalmazó kozmetikumokat, amelyek eltömíthetik a pórusokat vagy gyulladást idézhetnek elő.
Arra is ügyeljen, hogy este lefekvés előtt alaposan távolítsa el a sminket. Ne felejtse el kitisztítani a pórusait is. Utána érdemes hidratálni a bőrét. Hetente egyszer kényeztesse magát egy gyengéd hámlasztással, hogy eltávolítsa az elhalt hámsejteket. - Javítsa az életmódot: Ez magában foglalja az elegendő alvást, a pihenést, a testmozgást és a vízfogyasztást. Kerülni kell a dohányzást, az alkoholfogyasztást és az egészségtelen táplálkozást, amelyek gyengíthetik az immunitást vagy ronthatják a bőrbetegségeket. Jó ötlet továbbá a B-vitaminok pótlása, amelyek fontosak a bőr egészsége szempontjából. A D-vitamin és az omega-3 zsírsavak szedése szintén előnyös.
Időről időre, de különösen tavasszal jó, ha tisztítókúrával támogatjuk szervezetünk méregtelenítését. Ez lehet böjt, az állati eredetű ételek fogyasztásának korlátozása, meditáció, masszázs. Jót tessz a testének és a bőrének, ha olyan élelmiszereket vagy akár étrendkiegészítőket épít be az étrendbe, amelyek természetes módon méregtelenítenek. Ilyen például a kurkuma, a máriatövis, a chaga, a mumio, a cédrus és mások. Kipróbálhatja a 2 hónapos méregtelenítésre szánt speciális keverékünket is, melyben máriatövis és rostok vannak. - Védekezzen a túlzott napozás ellen: Fontos, hogy védekezzen a túlzott napozás ellen, amely károsíthatja a bőrét vagy allergiás reakciót okozhat. Magas fényvédő faktorú naptejet kell használni, fejfedőt, védőszemüveget és az érintett bőrfelületeket fedő ruházatot kell viselni. Az is jó ötlet, hogy kerülje a hosszan tartó napozást vagy a forró és különösen párás környezetet.
A szeborreás dermatitisz gyakori bőrprobléma, de kezelhető. Bár a seborrhea kezelése sok erőfeszítést és türelmet igényel, ne essünk kétségbe. A kezelés fontos része a megfelelő bőrápolás és életmódváltás követése. Cikkünkben a szeborreás bőr kezelésének és ápolásának számos lehetséges módját tárgyaltuk.
Sajnos ez nem mindig elegendő. Bizonyos tényezők súlyosbíthatják a szeborreát, vagy növelhetik a kialakulásának kockázatát. Ha úgy találja, hogy nem tudja kontrollálni a szeborreát, vagy úgy tűnik, hogy a kezelés ellenére egyre rosszabbodik, ne habozzon bőrgyógyász vagy más szakember segítségét kérni. Számos lehetőség van arra, hogy megszabaduljon a szeborrea tüneteitől, csak türelmesnek kell lennie, és különböző kezeléseket kell kipróbálnia, amíg meg nem találja a bőrének legmegfelelőbbet. Sok sikert kívánunk!
Források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4852869/
www.freepik.com
www.nationaleczema.org
A cikket az Ön számára készítette
Gabriela Volfová
A Herbatica csapatának tagja, amely 2015 óta viszi piacra a természetes termékeket.
Természetbarát és a tudatos élet szerelmese, aki hisz abban, hogy csodák történnek...minden nap.
Cikkeink többsége szakmai tanulmányokon vagy tudományos közleményeken alapul.
Elérhetőség: gabriela@herbatica.sk
Nem találta meg, amit keresett? Vagy további információra van szüksége? Elegünk van belőlük – próbáljon meg beírni egy szót, például a keresőablakban. "migrén, aranyér, szemölcs, ekcéma, hátfájás" vagy tekintse meg BLOGunkat.
Tetszett a cikkünk? Ossza meg, boldoggá tesz minket :)