Hogyan kell szedni az étrend-kiegészítőket? Reggel vagy este, étkezés közben vagy éhgyomorra? Melyek a nem megfelelő kombinációk?
Az étrend-kiegészítők kétségtelenül értékes segítséget jelenthetnek az emberi táplálkozásban.
Életünk során különböző időszakokon megyünk keresztül, amikor a vitaminok, ásványi anyagok és egyéb nyomelemek bevitele hiányos ( betegség, stressz, terhesség, szoptatás, fizikai megterhelés, idősek, fogyókúra, vegánság stb. ).
Bár az étrend-kiegészítők nem helyettesítik és soha nem is fogják helyettesíteni a valódi táplálékot, indokolt esetben szégyenérzet nélkül ésszerű hozzájuk nyúlni. Fontos azonban tudni, hogy mikor és hogyan szedjük őket. A megfelelő időzítés és kombináció sokat számíthat a hatékonyságuk szempontjából. Legyen szó vízben vagy zsírban oldódó vitaminokról, mindig különös figyelmet kell fordítanunk a minőségre, és figyelembe kell vennünk egyéni igényeinket és egyéb szempontokat.
A táplálékkiegészítők nem "olcsó mulatságok", és ha már úgy döntöttünk, hogy beruházunk rájuk, a lehető legtöbbet kell tudnunk róluk. Mai cikkünkben gyakorlati tippeket adunk a táplálékkiegészítők szedésével kapcsolatban. Elolvasása után már nagyon is tisztában lesz azzal, hogy mely kiegészítőket érdemes reggel bevenni, melyeket jobb este szedni, és mely kombinációk hoznak maximális hasznot. Olvasson tovább...
Fotó forrása: www.freepik.com
Táplálékkiegészítők - reggel vagy este?
Reggel vagy este? Ez a kérdés kulcsfontosságú az étrend-kiegészítők optimális bevételi időpontjának eldöntésekor.
A reggeli használat előnyös lehet azoknál a kiegészítőknél, amelyek energiát, vitalitást biztosítanak és elősegítik az éberséget. Például az úgynevezett adaptogének (= olyan anyagok, amelyek segítenek a szervezetnek megbirkózni a fokozott stresszel), mint a ginzeng vagy a rhodiola, segíthetnek a szervezetnek alkalmazkodni a stresszhez és növelhetik az energiaszintet, ami ideális a nap kezdetén. Az adaptogének közé tartozik az Ashwagandha gyógynövény is, amely az utóbbi időben egyre népszerűbbé vált.
A B-vitaminok szintén támogatják az energiaanyagcserét, és hasznosak lehetnek reggelente.
Ugyanez vonatkozik a vérkeringést erősen támogató gyógynövényekre is, mint például a gyömbér vagy a gingko biloba. Ezért célszerű ezeket a reggeli órákban korábban bevenni. Azonban néhány kivételt is lehet tenni, például a gyömbér esetében, amelyet gyakran használnak az utazás közbeni hányinger enyhítésére. A gyömbért körülbelül 30-120 perccel utazás előtt kell bevenni. A fejfájás és a migrén megelőzésére a gyömbért folyamatosan, akár 3-4 óránként ajánlott szedni.
Másrészt egyes kiegészítők álmosságot vagy relaxációt okozhatnak, ami lefekvés előtt kívánatos. Ezeket célszerű este bevenni. Az olyan gyógynövények, mint a levendula, a valeriana, a golgotavirág, a komló, Bajkáli csucsóka virág ismertek nyugtató hatásukról, és segíthetnek az alvás minőségének javításában. Körülbelül 30-60 perccel a várható elalvás előtt vegye be őket.
Tehát, mielőtt elkezdenénk szedni, fontos megkülönböztetni, hogy egy adott gyógynövénynek
milyen konkrét hatásai vannak, ami kulcsfontosságú az adott kiegészítésben. Ezután ennek megfelelően kövessük a felhasználás idejét.
Éhgyomorra vagy étkezés közben?
Gyógynövények: a legjobb éhgyomorra
Általánosságban elmondható, hogy egy fontos szabály érvényes minden gyógynövény szedésekor, akár teát, tinktúrát, tabletta/kapszula formájú kivonatot stb. választunk - ezek hatékonysága akkor a legnagyobb, ha éhgyomorra szedjük őket. Ideális esetben közvetlenül ébredés után kell fogyasztani őket - nemcsak akkor, amikor csak a gyomor üres, hanem akkor is, amikor az emésztőrendszer más szervei, amelyekhez a gyomorból azonnal eljut a táplálék, szintén üresek.
A legjobb időpont a gyógynövények szedésére ebben a tekintetben a reggeli és a déli órák. Tehát ébredés után azonnal vegye be a gyógynövényt vagy keveréket (a kivonat vagy a tinktúra praktikusabb, mivel a teák elkészítése hosszabb időt vesz igénybe), és legalább 20 percig ne egyen utána.
Ha gyógynövényes kezeléseket végzünk, hatékonyabb, ha naponta többször - általában 2-3 alkalommal - veszünk be gyógynövényeket. Itt is ugyanaz az eljárás érvényes: az előző étkezéstől a lehető legnagyobb távolságra vegyük be őket, és legalább 20 perccel a következő étkezés előtt.
Ha ez a rendszeresség valamilyen oknál fogva nem tartható fenn, akkor jobb, ha a gyógynövénykészítményt étellel együtt szedjük, mintha egyáltalán nem szednénk. Az étrend-kiegészítőkben található, epigenetikus hatású tápanyagokkal ellentétben, amelyeket általában hosszú távon kell szedni, a gyógynövények gyakran részei az időben korlátozott kezeléseknek, ahol fontos a következetesség és a rendszeresség.
Mit jelent a éhgyomor étrend-kiegészítők szedése?
Az éhgyomri kiegészítőket közvetlenül étkezés előtt vagy két órával étkezés után fogyasztják. Ez a módszer alkalmas lehet a gyors felszívódást igénylő kiegészítők, például az aminosavak vagy bizonyos ásványi anyagok esetében.
Ezzel szemben a zsírban oldódó vitaminokat, például az A-, D-, E- és K-vitamint
tartalmazó kiegészítőket étkezés közben kell bevenni, hogy a zsírok jelenléte miatt jobb felszívódást biztosítsanak.
A gyógynövények hatásának javítása a gyógynövények helyes kombinálásával
Szeretné, ha az Ön által szedett gyógynövények a lehető legjobb hatást fejtenék ki? A helyes kombinálásuk lehet a kulcs. Bár minden gyógynövénynek megvannak a maga egyedi tulajdonságai, bizonyos kombinációk nagymértékben fokozhatják a felszívódásukat és felhasználásukat a szervezetben.
Miért fontosak a kombinációk?
Minden növény számos különböző hatóanyagot tartalmaz. Ezek közül néhány közvetlenül hat az egészségünkre, míg mások segítik a fő anyagok jobb felszívódását. Ezeket a "segédanyagokat" bioenergetizátoroknak nevezzük.
A bioenergetizáló tehát lehet olyan kémiai anyag, amely természetes módon megtalálható a gyógynövényben, vagy lehet olyan anyag is, amelyet mi adunk hozzá a gyógynövényhez. Szerepük a következő:
- Javítják a felszívódást: segítenek a szervezetnek jobban hasznosítani a gyógynövények hatóanyagait.
- Meghosszabbítják a hatást: növelik a hatóanyagok koncentrációját a vérben, és meghosszabbítják a hatás idejét.
- Védik a hatóanyagokat: megakadályozzák, hogy a hatóanyagok lebomoljanak az emésztőrendszerben.
Példák a bioenergiát fokozó szerekre:
- Piperine: Ez az anyag a fekete borsban található, és számos anyag, köztük a gyógynövényekből származó anyagok felszívódását segíti elő. Úgy működik, hogy hatással van az emésztőrendszerre és növeli az anyagok vérbe jutását. Az egyik olyan anyag, amelynek hatékonyságát a piperinnel kombinálva nagymértékben növeli, például a kurkumin. Ez a kombináció fokozhatja a kurkumin gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatását az Epigemic gyártó Kurperin étrend-kiegészítőjében, amelyet szintén megtalál webáruházunkban.
- Quercetin: Ez az antioxidáns számos gyümölcsben és zöldségben megtalálható. Amellett, hogy önmagában is jótékony hatású, más anyagok felszívódását is javítja, beleértve bizonyos gyógyszerek biológiai hozzáférhetőségét.
- Genistein: Ezt a fitoösztrogént gyakran használják a menopauzában lévő nők étrend-kiegészítőiben, de képes más anyagok felszívódását is fokozni.
- Glycyrrhizin: Ez az anyag az édesgyökérben található, és hagyományosan a kínai orvoslásban használják. Többek között javítja más anyagok felszívódását is.
- Naringin: Ez a bioflavonoid a grapefruitban található, és hasonló hatással rendelkezik, mint más bioenergetizátorok.
- Rutin: A hajdinában, citrusfélékben és más növényekben található flavonoid. A rutin antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, és javíthatja más anyagok felszívódását és hatékonyságát.
A gyógynövények szinergikus hatásai
Egyes gyógynövények segítik egymást, és hatásuk megsokszorozódik, ha együttesen szedjük őket. Ilyen például a maralie gyökér és a rhodiola kombinációja, amelyet gyakran használnak a teljesítmény támogatására. Menopauzában és az immunitás javítására hasznos a valeriána és az kínai angyalgyökér kombinációja.
Hatóanyagok - hogyan használjuk őket hatékonyan a javunkra?
A hatóanyagok, amelyeket általában az élelmiszerekben és még koncentráltabb formában az étrend-kiegészítőkben találunk, tagadhatatlanul pozitív hatással vannak az egészségünkre. A szervezetben való felhasználásuk azonban gyakran korlátozott. Ezért a tudósok folyamatosan próbálják megtalálni a hatékonyságuk növelésének módjait.
Külön fejezetet képeznek azok az anyagok, amelyek epigenetikai
szinten fejtik ki hatásukat. Ezek az epigenetikus táplálékkiegészítők kulcsfontosságú összetevői, amelyeket a 21. század forradalmi táplálékkiegészítőinek tartanak.
TIPP:
Bővebben az epigenetikáról és az epigenetikai kiegészítőkrőlebben a cikkben olvashat.
Az úgynevezett epigenetikus tápanyagok anélkül befolyásolhatják génjeink aktivitását, hogy magát a DNS-t megváltoztatnák. Ez azt jelenti, hogy nagyon mély szinten befolyásolhatják egészségünket.
Bár az epigenetikus tápanyagokban rejlő lehetőségek óriásiak, a kutatás ezen a területen még gyerekcipőben jár. Azonban számos olyan tanulmány létezik, amely a táplálékkiegészítők szedésének különböző aspektusait vizsgálta.
Az alábbi sorokban néhány bizonyított példát hozunk optimális használatukra:
EGCG
Az epigallokatechin-gallát (EGCG) egy erős antioxidáns, amely főként a zöld teában található. Számos pozitív egészségügyi hatása van, mint például szívtámogatás, anyagcsere, fogyás, gyulladáscsökkentő hatás és agytámogatás. Akkor szívódik fel a legjobban, ha reggel, éhgyomorra fogyasztjuk, ami akár 3,5-szeresére is növelheti vérszintjét.
Fontos, hogy a zöld teát ne öntsük le forró vízzel, mivel a magas hőmérséklet csökkenti az EGCG stabilitását. Az EGCG stabilitását a lúgos pH is csökkenti, ezért célszerű C-vitaminnal együtt fogyasztani. A koffein jelenléte növeli az EGCG biológiai hozzáférhetőségét, ezért érdemes teával leöblíteni, de nem forrón.
Az EGCG biológiai hozzáférhetőségét javító leghatékonyabb bioenergetikai anyagok közé tartozik a kvercetin, a kurkumin, a piperin, a rutin és a genistein.
Curcumin
A kurkumin, a kurkuma gyökérből származó festékanyag nehezen szívódik fel a szervezetben, mivel nem vízben, hanem zsírokban oldódik. Ahhoz, hogy jobban felszívódjon, jó ötlet, ha legalább 15 gramm zsírt tartalmazó, zsíros étellel együtt fogyasztjuk.
Az omega-3 zsírsavakkal való kombináció is segíthet, de az omega-3 kapszulák alacsony zsírtartalmúak, így a hatás korlátozott lehet. Ha a kurkumát fűszerként használja, a 15 percnél hosszabb ideig tartó főzés javítja a kurkumin felszívódását.
Egy másik lehetőség, hogy a kurkumint olyan anyagokkal együtt szedjük, amelyek javítják a felszívódását - a fent említett bioenergetizátorokkal. A leggyakrabban használt a piperin (a fekete borsban található), amely akár 2 000 %-kal is növelheti a kurkumin szintjét a vérben. A kvercetin szintén nagyon hatékony, és állítólag 147 %-kal javítja a kurkumin felszívódását.
A napszaknak nincs bizonyított hatása a kurkumin felszívódására, de mivel javítja a szövetek vérkeringését, általában a reggeli órákban szokták bevenni.
Resveratrol
A resveratrol egy olyan festékanyag, amely főként a szőlő héjában, de más élelmiszerekben is megtalálható. Önmagában fogyasztva a szervezetben való felszívódása korlátozott. Bár viszonylag jól felszívódik (kb. 75 %), gyorsan lebomlik, így tényleges biológiai hasznosulása csak kb. 1 %.
Az étkezéssel együtt történő bevétel lassítja a resveratrol felszívódását, de csak minimális hatással van a biológiai hozzáférhetőségére. A különböző élelmiszerekkel való kombinációkat még nem vizsgálták kellőképpen, de a hasonló szerkezetű flavonoidok esetében a fehérje, a rostok és az ásványi anyagok rontják a hozzáférhetőséget, míg a jól emésztett szénhidrátok, vitaminok, karotinoidok és alkaloidok javítják azt. Úgy gondolják, hogy ez a resveratrolra is igaz.
A resveratrol reggel szívódik fel a legjobban, de a szervezetben való magasabb koncentrációjának fenntartása érdekében célszerű a nap folyamán többször is bevenni.
A felszívódást javító anyagok közül például a piperin javíthatja a resveratrol felhasználhatóságát.
A kvercetin és a kurkumin szintén nagyon jó. Vizsgálatok kimutatták, hogy a kvercetin hozzáadása 310%-kal, a kurkumin 300%-kal javította a resveratrol felszívódását, a kurkumin, piperin és kvercetin kombinációja pedig 350%-kal javította a resveratrol felszívódását.
Astaxanthin
Az astaxantin a karotinoidok családjába tartozó színezék, amely számos tengeri élőlényben, például a lazacban, homárban és garnélarákban található. Az étrend-kiegészítők gyártásához általában a Haematococcus pluvialis algából nyerik.
Az asztaxantin biológiai hozzáférhetősége korlátozott, mivel nem vízben, hanem zsírokban oldódik. Ezért zsírokkal együtt kell bevenni (például zsíros ételekkel). Jobb étkezés után, nem pedig előtte bevenni, mivel állítólag így akár 2,4-szer jobban felszívódik. A hasznosulás az elegendő epesavtermelésen is múlik.
Az asztaxantin és az omega-3 zsírsavak kombinációja előnyösnek tűnik. Együtt jobb hatást gyakorolnak az immunrendszerre és a szív- és érrendszerre, mint az asztaxantin vagy az omega-3 zsírsavak önmagukban. Olívaolajjal együtt is szedhető.
A dohányzás csökkenti az asztaxantin biológiai hozzáférhetőségét, mivel a dohányosok vérében alacsonyabb az összes karotinoid szintje, mint a nemdohányzókéban.
Az asztaxantin ( és más karotinoidok ) nagyobb dózisai jobban felszívódnak, mint az alacsonyabb dózisok. A napszaknak nincs bizonyított hatása a felszívódásra.
Fotó forrása: www.freepik.com
D3-vitamin
A D3-vitamin a lipofil vitaminok közé tartozik - a zsírokban oldódik. Ahhoz, hogy jól felszívódjon, zsíros étkezéshez kell bevenni, ideális esetben közvetlenül étkezés után.
Azoknak, akiknek nincs epehólyagjuk, jelentősen csökken a D3-vitamin felszívódása. A túlsúly szintén negatív hatással van - a magasabb testzsírtartalmú emberek vérében a D3-vitamin jótékony hatású anyagainak szintje a D3-vitamin-kiegészítők szedése után alacsonyabb, mint a sovány embereknél.
A D3-vitamin felszívódását bizonyos gyógyszerek is zavarhatják, ezért a legjobb, ha a D3-vitamin-kiegészítőket a lehető legtávolabb szedjük ezektől a gyógyszerektől.
A D3-vitamint gyakran együtt szedik a kalciummal, mert szükséges annak felszívódásához. Ennek az ellenkezője azonban nem igaz - a kalcium nem befolyásolja a D3-vitamin felszívódását.
Eddig nem volt olyan tanulmány, amely megerősítette volna, hogy a napszak befolyásolja a D-vitamin felszívódását.
Cink
A cink fontos nyomelem, amelyből a WHO szerint a világ népességének egyharmada hiányt szenved. A probléma gyakran nem az étrendben való hiánya, hanem alacsony biológiai hozzáférhetősége.
A cink felszívódását súlyosan akadályozza a fitinsav, amely olyan növényi élelmiszerekben található, mint a teljes kiőrlésű gabonafélék, hüvelyesek, magvak és diófélék. Ezek az anyagok nehezen lebomló vegyületeket képeznek a cinkkel, amelyek gátolják annak felszívódását.
Míg egyes állatok a fitátot a fitáz enzim segítségével képesek lebontani, az emberekben ez az enzim alacsony szinten van jelen. Ezért célszerű bizonyos eljárásokat alkalmazni, amelyek közvetlenül az élelmiszerben aktiválják a fitázt, mint például a hosszú áztatás vagy az erjesztés.
Ha cinket étrend-kiegészítő formájában szedünk, akkor azt nem szabad növényi élelmiszerekben gazdag étkezéssel együtt bevenni. Ez különösen igaz a vegánokra vagy vegetáriánusokra. Ezzel szemben az állati fehérje hozzáadása az ételhez jelentősen javítja a cink felszívódását.
A magas vasbevitel negatívan befolyásolja a cink felszívódását, ezért a cinket ne vegyük be együtt a vastartalmú étrend-kiegészítőkkel, hanem legalább két órával különítsük el őket.
Ugyanez vonatkozik a réztartalmú kiegészítőkre is. A cink negatívan befolyásolja egyes antibiotikumok, például a tetraciklin felszívódását is, ezért ezeket külön kell választani.
A napszaknak nincs bizonyított hatása a cink felszívódására. A cink felszívódását különböző tényezők is befolyásolják a szervezetünkben, mint például a bélnyálkahártya elegendő nyálkatermelése és a bélmikrobiom egyensúlya.
A cink felszívódása a táplálékkiegészítőkből általában magasabb, mint a táplálékból, de ez a táplálékkiegészítő típusától is függ. A szervetlen cink-sók, lehetőleg a bisglicinát és a citrát a legrosszabbak. Webáruházunkban a cink egy jól felszívódó formáját kínáljuk - bisglicinát formájában.
Magnézium
A magnézium fontos ásványi anyag, amelyre a szervezetünknek szüksége van - több mint 300 biokémiai reakcióban vesz részt. Felszívódása nem nagyon függ attól, hogy önmagában vagy étellel együtt vesszük-e be. Ha azonban önmagában vesszük be, emésztési problémákat okozhat, például gyomorirritációt vagy hasmenést. Ezért jobb, ha mindig étellel együtt vesszük be. Cinkkel együtt azonban nem szabad szedni, mert a cink zavarja a felszívódását.
Az étrend-kiegészítő formája nagyban befolyásolja a magnézium felszívódását. A magnézium szervetlen formái kevésbé jól felszívódnak, és gyakran emésztési problémákat okoznak. Ezzel szemben a szerves formák, mint a bisglicinát, citrát, malát és treonát nagyon jól felszívódnak.
A napszak, amikor a magnéziumot bevesszük, nincs nagy hatással a felszívódására. A szedési időt azonban aszerint állíthatjuk be, hogy mire van rá szükségünk.
A magnézium különböző formái különböző hatással vannak a szervezetre. Íme néhány ajánlás:
Magnézium-citrát
Ez a fajta magnézium enyhe hashajtó hatású lehet, és gyakran használják emésztés elősegítésére azoknál, akiknek szabálytalan a székletük. Napközben is bevehető. Azonban gondolni kell arra, hogy legyen a közelben egy WC 😉.
Magnézium-oxid
Ez a fajta magnézium gyakran a vény nélkül kapható savlekötők gyakori összetevője, és a gyomorégés vagy emésztési zavarok tüneteinek enyhítésére használható. Mivel biológiai hozzáférhetősége alacsonyabb, mint más típusú magnéziumoké, ezért valószínűleg "a WC-re hajt". A nap folyamán kell bevenni.
Magnézium L-treonát
A magnézium ezen formája bizonyítottan támogatja az immunrendszer működését, és hasznos lehet a kognitív és a csontok egészségének javításában is. Bár nem áll rendelkezésre sok kutatás a magnézium e különleges formájának időzítéséről, megfontolandó a reggeli szedése, különösen a kognitív funkciókra gyakorolt pozitív hatásai miatt.
Magnézium-malát
Kimutatták, hogy a magnéziumnak ez a formája potenciálisan segíthet az energiatermelés fokozásában. Emiatt ajánlott a reggeli órákban korábban bevenni.
Magnézium-glicinát
A magnézium-glicinát nyugtató hatásáról ismert, és gyakran használják a relaxáció és a jobb alvás elősegítésére. Legjobb este, lefekvés előtt bevenni. Mivel biológiailag jobban hasznosul, jó választás azoknak, akiknek alacsony a magnéziumszintjük, és rövid idő alatt jelentősen növelni szeretnék azt.
Magnézium-klorid
A magnézium-kloridot gyakran alkalmazzák helyileg, olaj vagy fürdősó (mint például a jól ismert Epsom só) részeként, a magnéziumszint növelésére és az elektrolitok állapotának javítására. Alapvetően ez a fajta magnézium a nap bármely szakában alkalmazható helyileg, de a legtöbben inkább éjszakai fürdőkben használják, hogy ellazuljanak és jobban aludjanak.
Tehát leegyszerűsítve azt mondhatnánk, hogy ha relaxáló hatást szeretnénk elérni, akkor érdemes lefekvés előtt magnéziumot bevenni. Ha az immunitás, a szellemi teljesítmény és az energia támogatására szedjük, akkor jobb, ha reggel vagy a nap első felében vesszük be.
A magnézium szedésekor fontos tudni, hogy zavarhatja az antibiotikumok felszívódását. Ezért nem szabad antibiotikumot bevenni 2 órával a magnézium-kiegészítő szedése előtt és 4-6 órával azután.
Röviden - mit ne felejtsünk el a táplálékkiegészítők szedésekor:
- Egyéni igények: az étrend-kiegészítők iránti igény egyénenként változik, életkortól, nemtől, egészségi állapottól és életmódtól függően. Az étrend-kiegészítők konkrét formái is ennek megfelelően kerülnek kiválasztásra.
- Gyógyszerkölcsönhatások: Ezért fontos, hogy tájékoztassa erről orvosát.
- A termék minősége és összetétele: nem minden étrend-kiegészítő egyforma minőségű. Válassza a jó hírű gyártók termékeit.
A természetes nem jelenti azt, hogy ártalmatlan: Még a természetes anyagoknak is lehetnek mellékhatásaik, különösen, ha nagy dózisban vagy hosszú időn keresztül szedik őket.
Következtetés
Az étrend-kiegészítők ígéretes jövőt jelentenek számos betegség megelőzésében és kezelésében. Megfelelő, legális használatuk jelentősen hozzájárulhat általános egészségünkhöz és jólétünkhöz. Rendkívül fontos azonban, hogy odafigyeljünk a használat idejére, a használat módjára és a különböző étrend-kiegészítők kombinációira, hogy a lehető legjobb eredményeket érjük el, és elkerüljük az üres pénztárca és az egészségünkre gyakorolt minimális hatás okozta csalódást.
Reméljük, hogy hasznosnak találja a cikkünkben található információkat, és hogy segítségünkkel könnyebben tud majd döntést hozni, amikor maga is étrend-kiegészítőket választ és szed.
Források:
https://www.epivyziva.cz/rano-nebo-vecer-s-jidlem-nebo-nalacno-aneb-pruvodce-uzivanim-doplnku-stravy/
https://whatsgood.vitaminshoppe.com/best-time-to-take-different-types-of-magnesium/
https://www.consumerlab.com/answers/best-way-to-take-curcumin-and-turmeric-supplements-to-increase-absorption/best-way-to-take-curcumin/
https://www.healthline.com/nutrition/best-time-to-take-magnesium
A cikket az Ön számára készítette
Gabriela Volfová
A Herbatica csapatának tagja, amely 2015 óta viszi piacra a természetes termékeket.
Természetbarát és a tudatos élet szerelmese, aki hisz abban, hogy csodák történnek...minden nap.
Cikkeink többsége szakmai tanulmányokon vagy tudományos közleményeken alapul.
Elérhetőség: gabriela@herbatica.sk
Nem találta meg, amit keresett? Vagy további információra van szüksége?
Elegünk van belőlük – próbáljon meg beírni egy szót, például a keresőablakban. "migrén, aranyér, szemölcs, ekcéma, hátfájás" vagy tekintse meg BLOGunkat.
Tetszett a cikkünk? Ossza meg, boldoggá tesz minket :)