A megrendeléseket 31.12-én is szállítjuk. 2025.1.2-án az ügyfélközpontban válaszolunk a kérdésekre, boldog új évet kívánunk! 💚

Hirudoterápia és piócakivonat: természetes megoldás a visszerek és az egészséges lábak számára

Az információs korszak - ez is egy módja annak, hogyan írjuk le azt az időt, amelyben mindannyian élünk. Csak egy kattintás, és máris mindent tudunk... De ez nagyon leegyszerűsítő, és gyakran az információ "keresője" válaszúthoz érkezik, és azt kérdezi: "Hogyan tovább? Jó minőségű-e az, amibe most belebotlottam, vagy sem? Van értelme az egésznek?"

Életünk minden egyes területén lehetőségünk van arra, hogy sokat tanuljunk.
Még az egészségügyben is. Elvégre, ha problémánk van nem kell egyenesen az orvoshoz rohannunk - hacsak nem életveszélyes a probléma. Megnézzük az interneten, felkeresünk egy online tanácsadó központot és tanácsot kérünk valamelyik vitafórumon.

Nagyszerű dolog, ha az ember hozzáférhet az egészséggel vagy egy probléma kezelési lehetőségeivel kapcsolatos információkhoz. Nem mindenki "alkalmas" elsőre a hagyományos kezelésre. Egyre nagyobb azoknak a csoportja, akik más kezelési módokat keresnek, mert allergiás reakciókkal kapcsolatos problémáik vannak, a gyógyszerek nem hatnak, vagy hajlamosak elhinni, hogy az alternatív kezeléseknek van értelme, mert évezredek óta bizonyítottak. Említhetnénk például a gyógynövényterápiát, az akupunktúrát, a különböző masszázsokat vagy a piócákkal való kezelést. Ez utóbbival foglalkozunk ebben a cikkben.

 piócák és hirudoterápia


  Fotó forrása: www.freepik.com

Szakmailag a beteg személy testére piócák alkalmazásával végzett kezelést hirudoterápiának nevezik. Bár a kezdeti gondolat valami kellemetlen érzést kelt, ez az alternatív gyógymód a múltban és a mai napig a szakemberek figyelme alatt áll. Az orvosok zoológusokkal vagy vegyészekkel együttműködve vették fel. Mint olvashatja, a hirudoterápia ma már a klasszikus orvoslásban is elfogadott kezelési módszernek számít a jelzett esetekben.

A hirudoterápia meghatározása és története

Ha pontosan definiálni akarnánk, hogy mi is az a hirudoterápia, akkor megtudhatnánk, hogy bizonyos betegségcsoportok kezelése piócával az emberi test bőrére. A piócák belemarnak a bőrbe, szívnak és elkezdik kiszívni a vért. Ezzel egyidejűleg nyálukat az emberi véráramba engedik, amely a legújabb kutatások szerint több mint 100 biológiailag aktív anyagot tartalmaz. Mielőtt rátérnénk azokra a betegségekre, amelyekre a hirudoterápia alkalmazható, tekintsünk vissza a történelembe.

A piócákkal való kezelés ismert néhány papiruszról, amelyek az ókori Egyiptomból származnak. Az ókorban is ismert volt. Az ókori rómaiak fájdalommentes sebészeti módszerként ismerték, és a piócákkal való kezelés után a testben bekövetkező látható változásokra már a Kr. u. 1. században az idősebb Plinius is rámutatott írásaiban.

Az ismert ókori római orvos, Claudius Galenus foglalkozott a piócák gyógyászati felhasználásának lehetőségeivel. A történelem egyik leghíresebb orvosa, Ibn Szína Avicenna már a középkor elején, Az orvostudomány kánonja című művében részletesen tárgyalja a hirudoterápiát mint gyógyító módszert. Ez a piócás kezelés egyik legkorábbi felfedezése a történelemben.

A középkorban az ókori római Galénosz munkái nagyobb hatást gyakoroltak az európai orvoslásra, ennek ellenére a piócás kezelés ebben az időszakban nem vált igazán népszerűvé. Ennek több oka is volt - az egyik az volt, hogy a hivatalos orvoslás az egyház kezében volt (a szerzetesrendek voltak a kórházak és a betegszobák alapítói és működtetői). Az egyház tanításaiban elítélte az "érvágást", mind a műtét, mind a piócák emberi testre való felhelyezése formájában. Így a piócák alkalmazása a vándorló kenőcskészítők vagy borbélyok hatáskörébe került, mint számos betegség hagyományos népi gyógymódja.

A reneszánsz és a felvilágosodás korában azonban a korabeli orvosok visszatértek hozzá, és általánosan használni kezdték (egyes orvosi körökben csodaszernek tekintették), olyannyira, hogy a 16. századi Angliában az orvosokat a "leeches" - "piócások" - kifejezéssel illették.

hirudoterápia és visszér 
Fotó forrása: www.freepik.com

A piócák használata a 18. század végén és a 19. század elején élte fénykorát, amikor még az akkori művelt emberek körében is elterjedt volt az a hit, hogy a "véna elengedése" akár piócák segítségével is megmentheti a beteget a biztos haláltól. A piócák leginkább Franciaországban váltak népszerűvé - Napóleon császár írásaiból tudjuk, hogy 6 millió piócát hozatott Magyarországról a hadserege számára. Oroszországban ebben az időben virágzott a piócakereskedelem, és exportja jelentősen hozzájárult a cári kasszához.

A 19. században jelentek meg Európa-szerte az első olyan igények, amelyek a hirudoterápia gyakorlati alkalmazásának tudományos igazolására irányultak. Érdemes megjegyezni, hogy bár ez a kezelési módszer kezdetben az alsóbb néposztályok körében volt elterjedt, az orvosi piócákat kezelésre és kutatásra is használták.

1825-ben Oroszországban, pontosabban Moszkvában hozták létre az első gyógyászati célú piócatenyésztésre szakosodott gazdaságot.

A 19. század számos felfedezést hozott a világnak az orvostudomány és a természettudományok területén. Témánk szempontjából három fontos név releváns: a francia fiziológus Claude Bernard (akinek munkái az emberi test betegségeinek élettanával foglalkoztak) és két angol: Ernest Henry Starling és John Haycrafttal együtt. Utóbbi, mindkét kollégája munkájára alapozva, a piócák gyomortartalmát és nyálát vizsgálta, és leírta az egyik kulcsfontosságú, hatékony véralvadásgátlóként ható anyag - a hirudin - hatásmechanizmusát.

A hirudin azonban csak egyike a piócák nyálában található több mint száz biológiailag aktív anyagnak.  Az orvosi kutatások előrehaladtával egyre nagyobb igény mutatkozott a hirudoterápia és a gyakorlati hivatalos orvoslásban való alkalmazásának tudományos vizsgálatára és indoklására.

Jelenleg a hivatalos orvosi körök egyetértenek abban, hogy ennek a kezelési formának helye van a klinikai gyakorlatban, és hogy alkalmazásának mértékét a piócák nyálában oldott, már ismert és kutatott biológiai anyagok határozzák meg.

nyaki véna infografika 

Fotó forrása: www.freepik.com

A hirudoterápia előnyei

Azokban az esetekben, amikor ez a fajta kezelés alkalmazható, jó tudni, hogy milyen előnyökkel jár az emberi szervezet számára, és mi történik a kezelés során.

A pióca szívásának pillanatában a szervezetben beinduló folyamatok a sérült szövethez vagy szervhez kapcsolódó hely kis érrendszerének (mikrokeringési vérkeringés) szintjén játszódnak le. Köztudott, hogy ezen a mikroér- és hajszálér-keringési rendszeren keresztül a tápanyagok a szövetekhez és a sejtekhez jutnak. A sebbe a pióca beengedi nyálát, amely kitágítja a harapás helyét, és mivel például hirudint tartalmaz, megakadályozza a vérrögök kialakulását - "elvékonyítja a vért". Olyan anyagokat is juttat a vérbe, amelyek "felbontják" a lipid (zsír) rögöket. Ezek a rögök leülepednek az erek falán és eltömítik azokat. Az erek falai megvastagodnak, és veszélyes érelmeszesedés alakul ki.

Érdekes módon, míg a mikroerek és erek a harapás helyén kitágulnak, mások távolabbi területeken összeszűkülnek, biztosítva a vér elvezetését a mélyen fekvő belső szervekből. A reflex- és érrendszeri mechanizmusok komplex hatása, valamint a páciens vérében a piócák nyálában található biológiailag aktív anyagok hatására bekövetkező összes kémiai és biokémiai változás a szervezet belső környezete stabilitásának helyreállításához (a tartós homeosztázis helyreállításához) vezet - azaz beáll a vérnyomás, a testhőmérséklet, a vércukorszint stb.

A kezelés pozitív hatása a következő betegségterületeken használható:

  • Szív- és érrendszeri betegségek (magas vérnyomás, angina pectoris, szívelégtelenség )
  • Egyes tüdőbetegségek
  • A gyomor betegségei
  • Májbetegségek
  • Bőrfekély, vénás fájdalom, fáradt lábak, visszerek, gyulladásos vénás betegségek, tromboflebitisz.
  • Fogászati beavatkozások utáni szövődmények, fogászati betegségek
  • Nőgyógyászati betegségek

 

duzzadt lábak és nyaki vénák 

Fotó forrása: saját archívum

A hirudoterápia alkalmazása a klinikai gyakorlatban

Szlovákiában, bár a hirudoterápia rendkívül népszerű és a lakosság egy része használja, nincs ismert információ a piócák komoly terápiás vagy tudományos célú használatáról az egészségügyi intézményekben. A piócáknak a népi gyógyászatban csodaszerként való alkalmazását és a múltban alkalmazott terápiás módszereket teljes mértékben el kell utasítani. Ellenjavallatok a következők: vérzékenység, súlyos vérszegénység, alacsony vérnyomás (90/60 alatti értékek, terhesség, cukorbetegség (csak inzulin szedése esetén), rosszindulatú onkológiai betegségek.

A piócák orvosi felügyelet nélküli, képzett személyzet által történő alkalmazását mindenképpen kerülni kell, továbbá olyan jelzések esetén, mint a "piócásodás", menstruációs fájdalmak vagy bármilyen fájdalom, gyulladások, sérülések és hasonlók kezelése. Minden kezelésnek, még a hirudoterápiának is megvannak a maga javallatai, ellenjavallatai és mellékhatásai, amelyek szakszerűtlen alkalmazás esetén megnyilvánulhatnak és súlyos egészségkárosodást okozhatnak. 

 



Érdekes tény:
Tudta, hogy az ókori Egyiptomban már használták a gyógyító piócákat, és Napóleon hadserege a katonai orvosi felszerelés nélkülözhetetlen részének tekintette őket?


 

Az orvosi piócákkal végzett terápia jelenleg nagy általános és szakmai figyelmet élvez e már "történelmi" módszer számos jelében. A piócás terápia kezdeti sikerei a plasztikai és rekonstrukciós sebészetben, és manapság különösen a degeneratív betegségekhez társuló krónikus fájdalom kezelésében elért hatékonysága segített a hirudoterápiának a modern orvostudományban való elfogadásban, ami nem nélkülözte a különböző országokban végzett komoly tudományos vizsgálatokat. Számos ilyen munka közül megemlíthetjük a moszkvai orvosi kar munkatársainak tanulmányát A HIRUDOTERÁPIA HATÁSÁNAK ELEMZÉSE A KRÓNIKUS APIKÁLIS PERIODITIS KEZELÉSÉBEN.

Egy 2015-ben nemzetközi együttműködésben (Orosz Föderáció, Kazahsztán, Törökország) végzett érdekes tudományos tanulmány A HIRUDOTERÁPIA ALKALMAZÁSAI A KERINGÉSI RENDSZER BETEGSÉGEIBEN. vonatkozott.  Ha a hirudoterápiáról és annak humán gyógyászatban való alkalmazásáról beszélünk, azt a tényt sem szabad elfelejtenünk, hogy az első vizsgálatokat, mielőtt a kezelési módszer vagy a gyógyszer eljut a beteghez, laboratóriumi körülmények között állatokon végzik. Ugyanez a helyzet bizonyos betegségek orvosi piócák segítségével történő kezelésével is.

Szükséges megemlíteni a kutatók tanulmányát, amely a HIRUDO MEDICINALIS-szal végzett gyógyászati terápia HATÁSAI AZ EXCESSÍV SEBEK (a sérült szövetek kimetszése által okozott sebek) gyógyulására egy állatmodellben. Ugyanez a tudóscsoport dolgozott a pióca kivonat, mint biológiailag aktív anyagok hordozójának és így a feltételezett terápiás hatásnak a vizsgálatán is. Ennek a tudományos tanulmánynak a címe: A PIÓCAKIVONAT MINT TERÁPIÁS HORDOZÓANYAG TERMESZTÉSE - KRONOLÓGIAI ÁTTEKINTÉS.

 

##PRODUCT-WIDGETS-32518##

 

Pióca kivonat

A hirudoterápia előnyeinek kihasználásának egyik lehetősége a piócakivonatot tartalmazó készítmények alkalmazása. Különösen hasznos az alsó végtagok vérkeringési problémái esetén - amikor a vénák kitágultak (ún. visszerek) vagy gyulladtak - mindig, ha a betegnek kétségei vannak, konzultáljon orvosával, aki jól ismeri az egyéni egészségi állapotot.

Hogyan nyerik a pióca kivonatot?

Az egész technológia célja, hogy a pióca testét úgy dolgozzák fel, hogy minden fontos biológiailag aktív anyag megmaradjon, és terápiás hatásuk fokozódjon. A piócakivonat előállítása a gyógyszeripar része, és a piócák feldolgozásra való előkészítésével kezdődik, amely során a piócákat laboratóriumi körülmények között legalább 4 hónapig aktív éhezési állapotban tartják. Ezután vízben átmossák, lefagyasztják és homogén masszává keverik őket. A következő lépés az etilén-oxid és magnézium-klorid vizes oldatával való keverésük, pontosan meghatározott eljárás és feltételek szerint. Az így elkészített anyagot tovább szárítják olyan körülmények között, amelyek nem denaturálják a fehérjéket. A szárítási folyamat a rugalmas bevonat (film) kialakulása után fejeződik be. A fenti technológia lehetővé teszi, hogy olyan készítményt kapjunk, amelyet magas véralvadásgátló és antiproteáz aktivitás jellemez, és amely ugyanakkor megfelel a mikrobiológiai tisztasági előírásoknak.

És mi mindent tartalmaz egy ilyen piócakivonat?

Ugyanazok az anyagok, mint a hirudoterápiában használt piócák nyála. A számítást minden bizonnyal a hirudinnal kezdjük, amely nevét a pióca latin nevéről - Hirudo medicinalis - kapta. Ez az anyag, másokkal együtt, képes beavatkozni a vér természetes alvadásába - hígítja a vért, és ugyanakkor enyhén csökkenti a fájdalmat.
1957-ben írták le a hirudin lassító hatását a trombin nevű fehérjére (ezért a hirudoterápia egyik hatása a trombusok - vérrögök - megelőzése és feloldása), és a vizsgálatok szerint még nem találtak más olyan anyagot, amely képes lenne lassítani a trombin képződését.

A pióca nyálában és kivonatában található hatóanyagok sorában egy másik a kalin, amely gyorsan gátolja a vérlemezkék kollagén okozta összecsomósodását és a kollagén alaphoz való tapadását.

Az eglin nevű fehérje is érdekes - potenciális terápiás felhasználási lehetőségei vannak, mint gyulladáscsökkentő anyag. Kiválóan tolerálható, nincs negatív hatása a szív- és érrendszerre vagy az idegrendszerre.

A bdelineket csak 1996-ban fedezték fel, és a korábban említett anyagokhoz hasonlóan jelentősen hozzájárulnak a véralvadás csökkentéséhez. Ilyen irányú hatásán kívül a pióca nyálában (és így a nyert kivonatban is) megtaláljuk a hialuronidázt, amely növeli a szövetek regenerációs képességét - jótékonyan hat a hegek gyógyulására, például sípcsontfekélyek után.

szófia krémek pióca kivonatból 

Fotó forrása: saját archívum


Mindenki, aki bizonyos betegségek alternatív gyógymódjairól keres információt, elgondolkodik azon, hogy van-e lehetőség az alkalmazására, vagy tanulmányai részeként tovább vizsgálja. Mint fentebb említettük - használata terápiás hatású. Ezért olyan munkahelyeket kell keresni, ahol olyan orvosok nyújtják, akik e területen minőségi külföldi egyetemeken végezték el képzésüket, és akik vizsgálatok alapján meg tudják állapítani, hogy egy adott beteg számára alkalmas-e vagy sem. Szlovákiában nincs ilyen lehetőség, de Mudr. Nina Kostiková belgyógyász és hematológus például külföldön végezte el a hirudoterápiát, és kassai munkahelyén nyújtja azt.

Az egyik lehetőség az Orosz Föderációban való tanulás, például az Ulan-Ude-i Burját Állami Egyetemen létrehozták a Hagyományos Keleti Orvostudományi Intézetet. Itt olyan területeken, mint az akupunktúra, a hirudoterápia, a fitoterápia és a klimatoterápia, orvosok és paramedicinális személyzet egészítik ki képzésüket és bővítik gyakorlatukat. Lehetőség van arra is, hogy az orvosok továbbképzésként Moszkvában tanuljanak.

Vagy kihasználhatja a piócakivonatot tartalmazó különböző krémek jó elérhetőségét. Még egy ilyen döntés esetén is jó, ha egy ilyen terméket olyan ellenőrzött kereskedőtől vásárol, aki már régóta és szakértőkkel együttműködve árul különböző támogató gyógyszereket.

Mindezeknek az igényes kritériumoknak megfelel a www.herbatica.hu webáruházunk, ahol minőségi természetes termékek széles választékát találja - a kozmetikai krémektől és gélektől a teákig és táplálékkiegészítőkig, amelyeket gondosan válogattunk össze az Ön egészsége érdekében.

Ha hatékony megoldást keres a fáradt lábakra, a duzzanatra vagy a visszeres problémákra, akkor ajánljuk egyedülálló termékünket - a Sofia krém a visszerekre, amely a fent említett piócakivonatot tartalmazza. A krém receptúráját a hirudoterápia legújabb eredményei alapján állítottuk össze. Több hónapig dolgoztunk a kifejlesztésén több neves szakemberrel együttműködve.
A Sofia krém alkalmas a fáradt, duzzadt lábak rendszeres ápolására. Általában ezek a problémák a visszeres betegeknél jelentkeznek, és az interneten nyomon követhető vélemények alapján is egyértelmű, hogy a Sofia krém részét képező piócakivonat a visszeres lábakra összetéveszthetetlen helyet foglal el azok számára, akik természetes vagy alternatív megoldásokat keresnek az egészségükre.

A Herbatice-nál hiszünk abban, hogy a minőségi természetes termékek az egészség kulcsa, ezért gondosan ügyelünk arra, hogy olyan beszállítókat válasszunk, akik a hagyományos természetgyógyászat tudását a modern technológiával ötvözik. Termékeink, beleértve a Sofia krémet is, olyan bevált gyártóktól származnak, akiknek filozófiája a minőségen és a hatékonyságon alapul. Látogasson el a Herbatica webáruházunkba vagy a Pöstyénben található Winterova utcai üzletünkbe, és fedezze fel a többi krémet, gélt, táplálékkiegészítőt vagy teát, amelyek segítenek Önnek jobban érezni magát.

 HU

Mit kell hozzátenni zárásként?

A sok információnak köszönhetően megismerkedhetünk a hirudoterápiával és a piócakivonaton alapuló készítményekkel is, amelyek hatékonyan enyhítik a visszérproblémákat, a duzzadt és fáradt lábakat, és hozzák a vágyott könnyű lábak érzését. Vigyázzunk egészségünkre, és szakemberekkel együttműködve adjuk meg testünknek a neki járó figyelmet. Például a Herbatica webáruházunk termékeinek segítségével.

A jó minőségű és hatékony táplálékkiegészítőkbe, kozmetikumokba vagy gyógykenőcsökbe való befektetés soha nem rossz dolog - hiszen az egészség a legértékesebb dolog, amink van, és nagyrészt a mi kezünkben van.

Ezt a cikket a következőkkel együttműködve készítettük:

Szerző: Mgr. Milada Krížová – tanársegéd és pedagógus

Copyediting: Gabriela Volfová

A szerzőről:
Gyermekkorom óta szoros a kapcsolatom a természettel, de az irodalommal és a nyelvekkel is. Mindez elvezet ahhoz, hogy mélyebben megértsem azt, amit összefoglalóan egészséges életmódnak nevezünk, ami az alternatív gyógyászathoz is kapcsolódik. A különféle forrásokból származó rengeteg információnak és az általuk végzett tanulmányoknak köszönhetően lehetőségem van arra, hogy az olvasók elé tárjam, hogyan támogassa egészségét, élvezze az életet és élje meg a mindennapjait.

 

Források:

www.pijavice.szm.com

www.solen.sk/sk/casopisy/vaskularna-medicina/hirudoterapia-v-klinickej-praxi

docviewer.yandex.ru/view/0/   

www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0034528822003435

www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667142523001410

www.solen.sk/storage/file/article/2db240d670e60b0332be9be4d488cf36.pdf

mel.fm/novosti/6973285-v-buryatskom-gosuniversitete-otkrylsya-institut-traditsionnoy-vostochnoy-meditsiny-studenty-budut-iz?ysclid=m3gbk48c45221508455

www.starostlivost-o-nohy.heureka.sk/sofia-kozmeticky-krem-s-extraktom-z-pijavic-200-ml/#recenzie/

www.dailynewshungary.com/hungarys-booming-leech-business-even-napoleon-bought-hungarian-leeches-for-his-army

www.cyberleninka.ru/article/n/istoriya-i-nauchnoe-obosnovanie-girudoterapii-obzor-literatury/viewer

 

ikona herbatica FBikona herbatica IGikona herbatica YT


Nem találta meg, amit keresett? Vagy további információra van szüksége? 
Elegünk van belőlük – próbáljon meg beírni egy szót, például a keresőablakban. "migrén, aranyér, szemölcs, ekcéma, hátfájás" vagy tekintse meg BLOGunkat.

 

Tetszett a cikkünk? Ossza meg, boldoggá tesz minket :)