A Chaga, más néven "nyírfagomba" egy lenyűgöző fafaragó gomba, amely nyírfákon nő, és jellegzetes fekete képződményeket alkot. Ez a gomba, amely főként Észak- és Közép-Oroszország nyírfaerdeiben található, nemcsak érdekes botanikai leírással rendelkezik, hanem jelentős gyógyászati tulajdonságokkal is.
Ebben a cikkben megnézzük, hogyan néz ki a chaga, hol található, és mik a legfőbb egészségügyi előnyei. Olvasson tovább, hogy megismerje ennek a figyelemre méltó gombának a titkait, amely pozitív hatással lehet az egészségére.
Chaga (fekete nyírfagomba )
INONOTUS OBLIQUUS, BETULLNUS GOMBA
Induló növény: Hamvaskéreg gomba
- Hymenochaetacae család (Hymenoptera), a nyírfa törzsén nőnek, mint a chaga nevet viselő daganatok.
A név etimológiája, történeti exkurzus
Az Inonotus latin név etimológiailag homályos. Az obliquus (ferde, oldalra vagy oldalra fordított) nemzetségnév azzal a ténnyel függ össze, hogy ez a faj a nyírfa törzsén "daganat" formájában nő. A második latin név, Fungus Betullnus, a gomba névből áll, mert ez egy fitopatogén parazita gomba, a betullnus pedig azért szerepel a névben, mert a nyírfán fordul elő. A "fekete gomba" elnevezés a jellegzetes színe miatt használatos.
A Chaga botanikai leírása
A chaga (nyírfagomba, fekete nyírfagomba) az élő fákon, különösen a nyírfákon megjelenő daganatokat jelenti, amelyeket az élősködő gomba, a fekete nyírfagomba okoz. Spórái a kéreg sérült részein (fagyási repedések, napégette területek, letört ágak stb.) keresztül behatolnak a fába és lebontják azt. A fán a Hamvaskéreg gomba steril formája által okozott fertőzés helyén fokozatosan megnagyobbodó, kemény, fekete, dudoros felületű, nagyszámú sekély repedéssel borított daganatok jelennek meg. A gomba formája attól függ, hogy a fa milyen károsodási mechanizmussal fertőződött.
Leggyakrabban ezek a gombák kerek, szabálytalan kontúrú gumó alakúak, általában 30-40 cm
hosszúak és 10-15 cm vastagok. A kéreg fagy által károsított területein a gombák hosszabbak.
Hosszú csíkban húzódnak a kéreg repedése mentén, és egyes esetekben elérik az 1-1,5 m
hosszúságot is.
Ha a spórák egy ág letörése vagy levágása által okozott sérüléssel fertőzték meg a fatömeget, a gomba daganatai gömb alakúak. A nyírfakéreg maradványai nem ritkán megmaradnak a daganat felszínén.
A daganat metszetén három réteg jól látható:
- a külső fekete, nagyon kemény, 1-2 mm vastagságú
- a középső merev, fahéjbarna, változó vastagságú, gyakran az egész daganaton át egészen a fa törzséig terjed
- a belső: laza, vörösesbarna vagy sárgás színű, a fa belsejében található, mélyen fekvő, korhadt fatömeg formájában.
E gomba bazídiumspórái a levegőben terjednek, a kéreg sérült részein landolnak, átnőnek rajta és micéliumot képeznek. A micélium rostjai behatolnak a fatömegbe, és egyúttal a kéreg alatt termőtestet képeznek, amely újabb bazidiospórákat termel. A fertőzést követő negyedik évben a termőtest a felszínre emelkedik, és egy termés nélküli micélium alakul ki. A 10-15 év alatt egy 5 kg-os, különböző formájú daganat alakul ki.
A chaga könnyen megkülönböztethető más hamvaskéreg fajoktól, amelyek szintén a nyírfaállományok élősködői. Ezek, ellentétben a chagával, patára hasonlítanak, daganataik alsó része lapos, a felszín pedig labirintusszerű, mivel itt található a bazidiospórákat termelő magzatvízréteg.
Fotó forrása: saját archívum
A chaga előfordulása
A chaga a volt Szovjetunió területén széles körben elterjedt a nyírfaerdőkben. Termesztésének fő területe Oroszország európai részének északi és középső régiója és a Független Államok Közösségét alkotó országok, az Ural, Nyugat-Szibéria. A chaga leggyakrabban a mérsékelt éghajlati övezet régióiban található. Néha megtalálható az éger, a berkenye és a nyír is, de ezekről a fákról nem gyűjtik.
Szibériai chaga előkészítése, szárítása
A Chaga egész évben betakarítható, de általában késő ősztől kezdve egész télen át, amikor a levelek nem takarják el a daganatokat, és a lakosságnak több ideje van, mert a szezonális mezőgazdasági munkák befejeződtek. Betakarításkor a daganatot a tövénél vágják le, a belső laza, világos részt vágják ki. A tumornak csak a külső és középső kemény rétegét használják fel nyersanyagként, megtisztítva a belső laza réteg maradványaitól, a nyírfakéregtől és a fás anyagtól.
A száraz vagy kiszáradó fák daganatai, illetve a földközeli törzsekből kinövő, masszív, idős, vastagságukban fekete színű daganatok nem alkalmasak a további feldolgozásra.
A szárítási idő csökkentése érdekében a begyűjtött chagát körülbelül 10 cm-es darabokra vágják, mivel a masszív, egész tumorok szárítása időigényes, és a folyamat során penészgombák szennyezhetik a nyersanyagot.
A szárítás kemencékben történik (itt a szárítási hőmérséklet 60 °C körül van). Nyáron, ha az időjárás engedi, a chagát padláson szárítják. Ebben az esetben elegendő (lehetőleg állandó) szellőzést kell biztosítani, és a nyersanyagot vékony rétegben kell elhelyezni egy állványon.
Gyógyászati nyersanyag
Az öreg fákról vagy frissen kivágott fákról gyűjtött szárított hamvaskéreg gombát gyógyászati alapanyagként használják.
Külső jelek
A chaga további feldolgozásra szánt nyersanyaga különböző formájú darabokból áll, amelyeknek fekete, erősen repedezett külső rétege van. Maga a daganat szövete nagyon sűrű és kemény. A nyersanyagban egész daganatok is előfordulhatnak. A nyersanyag színe sötétszürkés-narancsos, a nyersanyagot sárgás erezet sekély hálózata szövi át, amelyek száma a daganat belső része felé haladva növekszik. A nyersanyagot alkotó darabok mérete keresztirányban 10 cm, szaga nincs, íze keserű.
A chaga kémiai összetétele
A chaga nyersanyag minőségének értékelése során a vízben oldódó pigmenteket vizsgálják, amelyek a kromogén polifenol-karbon komplexet alkotják. A nyersanyag kevéssé ismert gyantákat, agaricinsavat és más, nem azonosított anyagokat is tartalmaz. A chaga akár 12% magnéziumban gazdag hamut tartalmaz.
Szabványosítás
A nyersanyag minőségét az FS 42-53-72 szabvány határozza meg, amely pontosan meghatározza a daganat központi részének méreteit. A chaga eredetiségének és minőségének meghatározásához az őrölt nyersanyagból vizes kivonatot készítenek. Ha a vizes kivonathoz tömény sósavat adunk, egy gazdag lerakódás, az úgynevezett kromogén komplex képződik. A kivonat száraz maradékának és a szűrletnek (a kromogén komplex leválasztása után) 50 %-nál nagyobb súlykülönbségnek kell lennie.
A számszerű paraméterek a következők: az extrakciós anyagoknak a teljes száraz maradék több mint 20 %-át kell
kitenniük, a kromogén komplexnek pedig a teljes száraz maradék több mint 50 %-át kell kitennie.
A chaga farmakológiai hatásai
A Chaga rákellenes és citosztatikus hatásokat mutat. A túlzott izzadás ellenszereként használják.
Felhasználás:
A Chaga-t tinktúra, kivonat vagy kivonat formájában szedik (Befungin) nem specifikus (tüneti) gyógyszerként használják a nem operálható rosszindulatú daganatoknál. A készítmények megállítják a daganat növekedését, javítják a mentális állapotot, csökkentik az izzadást (agaricinsav hatása).
A Befungin készítményt általános erősítő és fájdalomcsillapító szerként is alkalmazzák krónikus gyomorhurutban, emésztőrendszeri diszkinéziákban és gyomorfekélybetegségben.
Források:
"Farmakognózia" tankönyv V.A. Kurkin, Samara 2004
- az Orosz Föderáció Felsőoktatási Intézményeinek Orvosi és Gyógyszerészeti Oktatásának Tanulmányi és Módszertani Társasága által ajánlott tankönyv a 040500 - Gyógyszerészet tanulmányi területen tanuló hallgatók számára.
Az Orosz Föderáció Tudományos és Oktatási Minisztériuma
Az Orosz Föderáció Egészségügyi és Szociális Fejlesztési Minisztériuma
Az orvosi és gyógyszerészi továbbképzés összoroszországi oktatási tudományos és módszertani központja
Állami felsőoktatási intézmény: Szamarai Állami Orvosi Egyetem
##PRODUCT-WIDGETS-33110##
A cikket az Ön számára készítette
Juraj Gajdoš, a Herbatica alapítója
A Herbatica csapat alapító tagja.
2014 óta foglalkozik a természetgyógyászattal, az egészség alternatív megközelítéseivel, az egészség és a természet metszéspontjával.Napi rendszerességgel teszteli saját szervezetén a gyógynövények, gombák és a szervezet természetes folyamatait támogató termékek újdonságait.
Elérhetőség: juraj@herbatica.sk
Nem találta meg, amit keresett? Vagy további információra van szüksége? Elegünk van belőlük – próbáljon meg beírni egy szót, például a keresőablakban. "migrén, aranyér, szemölcs, ekcéma, hátfájás" vagy tekintse meg BLOGunkat.
Tetszett a cikkünk? Ossza meg, boldoggá tesz minket :)