Emésztőenzimek: Hogyan javítsuk meg az emésztésünket és érezzük jobban magunkat

Egy ember élete során átlagosan 60 tonna élelmiszer halad át az emésztőrendszeren. Évekig tartana megemészteni minden egyes falatot. Az emésztőenzimek olyan biológiai gyorsítók, amelyek ezt a folyamatot másodpercek töredékei alatt végzik el. Az emésztőenzimek hiánya megzavarhatja a szervezet megfelelő működését - hogyan lehet javítani az emésztést és megelőzni az esetleges egészségügyi szövődményeket?

 

emésztőenzimek és étrend 1200x800 freepik 
Fotó forrása: www.freepik.com


Tartalomjegyzék

 

Mik az emésztőenzimek és hogyan működnek?

Az emésztés egy összetett biológiai mechanizmus, amely a bevitt táplálékot energiává és tápanyagokká alakítja, amelyek életben tartanak minket. A legtöbb tápanyag olyan formában van jelen az élelmiszerekben, amelyet a szervezetünk nem tud közvetlenül felhasználni - túl nagyok és szerkezetileg összetettek.

Ahhoz, hogy a bélben felszívódjanak és a véráramba kerüljenek, először kisebb molekulákra kell bontani őket. Ezt a folyamatot az emésztőenzimek - speciális fehérjék, amelyek biológiai ollóként működnek - végzik. Ők "vágják" az étrendben található összetett molekulákat kisebb egységekre, amelyeket aztán a szervezetünk fel tud dolgozni.

Például a keményítő, a burgonyából származó jól ismert természetes poliszacharid, kémiailag egy hosszú láncban összekapcsolt cukormolekulákból - glükózból - áll. Valami olyasmi, mint egy hosszú anyagszalag. A szervezet azonban nem képes egy ilyen bonyolult molekulát felszívni. Ezért vannak speciális enzimeink az emésztőrendszerben, amelyek ezt a "szalagot" fokozatosan rövidebb szakaszokra, végül pedig egyes, már felszívódó glükózmolekulákra vágják. 

Az emésztőenzimek típusai

Számos emésztőenzim létezik. Valószínűleg hallott már olyan kifejezéseket, mint laktáz, pepszin, tripszin vagy ptyalin. Kihívást jelenthet a tájékozódás. A jó hír az, hogy minden egyes enzim a tápanyagok egy adott csoportjának lebontására specializálódott, és ezért besorolható valamelyik fő csoportba:

  • szénhidrázok - szénhidrátokat (cukrokat) lebontó enzimek. Ezek közé tartoznak az amilázok (amelyek lebontják a keményítőt és a glikogént) és a diszacharidázok, amelyek a diszacharidokat egyszerű cukrokká bontják (pl. a maltáz lebontja a maltózt, a laktáz lebontja a tejcukrot, a szukráz lebontja a szacharózt - az asztali cukrot). Egyes emésztőenzimeknek speciális nevük van, pl. a ptyalin egy nyálamiláz.
    • proteázok - biztosítják a fehérjék kisebb darabokra (peptidekre) történő emésztését az egyes aminosavakig. Példák: pepszin (emésztés a gyomorban), tripszin és kimotripszin (hasnyálmirigy enzimek, a hasnyálmirigyből a vékonybélbe kiválasztva).
    • lipázok - biztosítják a zsírok emésztését, a triglicerideket glicerinné és zsírsavakká alakítják. Példák: nyállipáz, hasnyállipáz.
  •  nukleázok - lebontják a nukleinsavakat (DNS, RNS).

 

infografika HU

Fotó forrása: saját archívum


Ahol az emésztés zajlik

A makrotápanyagok emésztése fokozatosan történik az emésztőrendszer különböző részein. A folyamat a szájban kezdődik, a gyomorban folytatódik, és a vékonybélben fejeződik be, ahol a felszívódás történik. A makrotápanyagok emésztése azonban nem mindenhol egyforma, és megvannak a maga helyi sajátosságai:

  • szénhidrát emésztés - a szájban kezdődik a nyál amilázzal (ptyalin) és a vékonybélben folytatódik a hasnyálmirigy amilázzal és diszacharidázokkal (maltáz, laktáz, szukráz), amelyek a cukrokat egyszerű formákra bontják.
  • fehérjeemésztés - a gyomorban (a pepszin enzim által) és a vékonybélben zajlik, ahol a hasnyálmirigyben található tripszin és kimotripszin enzimek hatására a fehérjéket peptidekre és aminosavakra bontják.
  • a zsírok emésztése - részben a szájban kezdődik a nyállipáz által, és a vékonybélben folytatódik a hasnyálmirigy-lipáz hatására.

Emésztőenzimek hiánya

Az emésztőenzimek nélkülözhetetlenek a táplálék lebontásához és a tápanyagok megfelelő felszívódásához, így közvetlenül befolyásolják az általános egészségi állapotot és az energia-anyagcserét. Ha akár egyetlen fontos enzim is hiányzik a szervezetből, az komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. 

 

##PRODUCT-WIDGETS-32697##

 

Az emésztőenzimhiány okai

Az emésztőenzimek hiányának különböző okai lehetnek, amelyek lehetnek veleszületettek vagy szerzettek. Íme néhány példa:

  • veleszületett hajlam - egyes genetikai rendellenességek az emésztőenzimek csökkent termeléséhez vagy teljes működési zavarához vezetnek. Például a laktóz-intolerancia esetén a laktáz enzim hiányzik, a cisztás fibrózisban szenvedőknél pedig a hasnyálmirigy gyakran nem termel hasnyálmirigy-enzimeket.
  • egészségtelen táplálkozási szokások - a feldolgozott élelmiszerekben és egészségtelen zsírokban gazdag étrend negatívan befolyásolhatja az emésztőenzimek termelését. Ez a probléma különösen télen gyakori, amikor nehezebb és zsírosabb ételeket fogyasztunk, ami növeli az emésztőrendszer terhelését. A tavaszi fáradtság általában ennek következménye.
  • krónikus stressz - a stressz lassú emésztést, étkezés utáni gyomorpanaszokat, puffadást és székrekedést vagy hasmenést okoz. Ronthatja az emésztési állapotokat, például a gyomorfekélyt és az irritábilis bél szindrómát is.
  • Idősebb kor - az öregedés az emésztőenzimek termelésének természetes csökkenésével jár. Az emésztőenzimeket tartalmazó étrend-kiegészítők hatékony módját jelentik e folyamat kompenzálásának és az emésztés javításának idősebb korban.

Rossz emésztés - tünetek

Az emésztőenzimek hiánya nemcsak az emésztés zavarát okozza, hanem általában hatással van a szervezet általános egészségére és vitalitására is. Gyakran nem specifikus tünetek egész sora jelentkezhet, például:

  • krónikus fáradtság - ha az ételekből származó tápanyagok nem bomlanak le kellőképpen, a szervezet nem tudja azokat felszívni és felhasználni energiaképzésre. A vitaminok és ásványi anyagok hasznosulása is károsodik, ami tartós fáradtságot és csökkent teljesítményt eredményez.
  • emésztési problémák - az emésztőenzimek hiánya gyakran étkezés utáni nehézkedéspuffadás, hasmenés vagy székrekedés formájában jelentkezik, mivel a szervezet nem tudja hatékonyan lebontani és felszívni a tápanyagokat, ami zavarja az emésztőrendszer megfelelő működését.
  • krónikus gyulladás a szervezetben - a lelassult emésztés miatt a rosszul emésztett étel irritálja a bélnyálkahártyát és aktiválja az immunrendszert. Az eredmény a gyulladásos molekulák fokozott termelődése és krónikus gyulladás, ami növeli számos más betegség, például a szivárgó bél szindróma, az irritábilis bél szindróma (IBS) vagy a gyulladásos bélbetegség kialakulásának kockázatát.
  • a bélmikrobiom megzavarása és az immunitás gyengülése - az emésztetlen ételmaradékok elősegítik a káros baktériumok szaporodását a vastagbélben, ami diszbiózishoz (a különböző típusú bélbaktériumok egyensúlyának felborulásahoz) vezet. Ennek változatos következményei lehetnek, mint például a fertőzésekre való fokozott fogékonyság, bőrproblémák, és hozzájárul a különböző szisztémás betegségek kialakulásához is.

Mikor és miért kell enzimeket szedni az emésztéshez

Az emésztőenzimek étrend-kiegészítő formájában segíthetnek az ételek lebontásában és a tápanyagok felszívódásának javításában, különösen akkor, ha a szervezet nem termel elegendő saját enzimet. Szedésük jelentősen hozzájárulhat az általános emésztési komfortérzethez. 

Kik számára alkalmasak az emésztőenzimek:

  • emésztési problémákkal küzdő emberek (puffadás, étkezés utáni nehézkedés)
  • ételintoleranciában szenvedők (pl. laktóz-intolerancia, HIT = hisztamin-intolerancia)
  • idősek, akiknek csökkent az emésztőenzim termelése
  • emésztőrendszeri betegségben szenvedők (IBS, cöliákia, hasnyálmirigy elégtelenség)
  • krónikus stresszben vagy rossz étkezési szokásokban szenvedők

Az emésztőenzimeket tartalmazó étrend-kiegészítők előnyei:

  • egyszerű és kényelmes adagolás
  • összetett összetétel, amely különböző típusú enzimeket foglal magában
  • támogatja az emésztést anélkül, hogy jelentős étrendi változtatásra lenne szükség.
  • jobb tápanyag-felszívódás és csökkentett emésztési zavarok
  • segít az intoleranciák kezelésében, például a laktáz enzim lehetővé teszi, hogy a laktózérzékenyek minimális mellékhatásokkal élvezhessék a tejtermékeket.

 

TIPP: Herbatica emésztőenzim-komplexum 

Emésztőenzimek Digest it all 1200x800 

Támogassa emésztését természetes módon az emésztőenzimek széles skáláját tartalmazó vegán kapszulákkal:

  • komplex összetétel - amilázokat, proteázokat, lipázokat és más enzimeket tartalmaz a szénhidrátok, fehérjék és zsírok hatékony lebontásához.
  • a tápanyagok jobb felszívódása - segít megelőzni az étkezés utáni nehézkességet, a puffadást és az emésztési problémákat.
  • emésztéstámogatás intoleranciák esetén - tartalmaz például laktázt a tejtermékek jobb tolerálhatósága érdekében.
  • vegánok számára is alkalmas - természetes emésztőenzimeket tartalmazó növényi kapszula mesterséges adalékanyagok nélkül.
  • praktikus használat - ideális nagy étkezés előtt vagy emésztési terhelés alatt.

Adja meg emésztőrendszerének a szükséges támogatást! Bővebben a termékről itt.

 

Emésztést elősegítő élelmiszerek

Az emésztés a táplálkozással is támogatható. Bizonyos élelmiszerek különösen gazdagok enzimekben, és ezek fogyasztása a legtermészetesebb módja az emésztés javításának.

Fontos azonban megjegyezni, hogy az enzimek termikusan instabilak. Ez azt jelenti, hogy az emésztést elősegítő élelmiszereket nyers állapotban (pasztőrözetlenül és nyersen) kell fogyasztani, hogy megőrizzék terápiás hatásukat. Példák néhány élelmiszerre:

  • Ananász - bromelain, proteázok keverékét tartalmazza, amelyek lebontják a fehérjéket, elősegítve a fehérjeemésztést és az egészséges emésztőrendszert. Közép- és Dél-Amerikában az ananászt hagyományosan emésztési problémák, gyulladások és sebgyógyulás kezelésére használják.
  • papaya - elősegíti a fehérjeemésztést, mivel a papain nevű fehérjebontó enzimet tartalmazza. A papayát a trópusi országokban történelmileg az emésztés elősegítésére, a székrekedés, a puffadás és a gyomorégés ellensúlyozására használták.
  • erjesztett élelmiszerek - élő probiotikus mikroorganizmusokat tartalmaznak, amelyek különböző enzimek egész arzenáljával rendelkeznek. Emellett értékes forrása a különböző bioaktív anyagoknak és különösen a prebiotikumoknak, amelyek bélmikrobáink táplálékául szolgálnak. Már napi egy kis adag kefir, joghurt, kimchi vagy savanyú káposzta is támogathatja az emésztést és javíthatja az egészséget.
  • méz- a valódi, pasztőrözetlen méz számos enzimet tartalmaz, például diasztázt, invertázt, glükóz-oxidázt, katalázt, proteázt és másokat. A méz fogyasztása elősegíti a szénhidrátok és a fehérjék emésztését.
    Számos tanulmány szerint a méz még prebiotikumként is hat, mivel elősegíti az egészséget elősegítő bélmikrobák, különösen a bifidobaktériumok és a laktobacillusok növekedését.
    Különösen a manukaméznek vannak kivételes bioaktív hatásai, és bizonyítottan jótékony hatású például a gastrooesophagealis refluxbetegségben. Ezen túlmenően olyan fontos emberi kórokozókkal szemben is bizonyította hatékonyságát, mint a Pseudomonas aeruginosa, a Staphylococcus aureus és a Varicella zoster, a bárányhimlőt és övsömört okozó vírus.

 


A manukaméz minőségének értékelésében a legfontosabb paraméter a metilglikoxál (MGO) tartalom. Az MGO az a vegyület, amely a méz kifejezett antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságait adja. A méz magasabb MGO-tartalma erősebb terápiás hatást jelent. 


 

HU

 

Ha szeretné támogatni az emésztést, miközben segíteni szeretné szervezetét az ételek hatékonyabb feldolgozásában, az egészséges életmód, a természetes emésztőenzimek és gyógynövénykivonatok kombinációja az ideális megoldás.

Az enzimek segítenek a tápanyagok könnyen felszívódó formára bontásában, míg az olyan gyógynövények, mint a máriatövis, a chaga, a maszticha, az édesgyökér és a cikória támogatják a gyomor és a máj egészségét. Ezek együttesen megkönnyítik az emésztőrendszer munkáját, és hozzájárulnak annak természetes regenerálódásához. Próbálja ki az ezeket a hatóanyagokat tartalmazó, kiváló minőségű készítményeket, és kényeztesse emésztését optimális gondoskodással.

 

Források:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27753218
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544242/
  3. https://foundersday.wfu.edu/senior-orations/enzymatic-inclusion/ 
  4. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10891418/  
  5. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6734127/ 
  6. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7219460/ 
  7. https://www.mdpi.com/2072-6643/16/13/2060 
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23524622/
  9. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10804081/ 
  10. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9367972/

 

A cikket a csapatunk készítette.
Szerkesztés és korrektúra: Gabriela Volfová

 

foto Gabi Herbatica

 Gabriela Volfová
 Tanúsított táplálkozási tanácsadó

 A Herbatica csapatának tagja, amely 2015 óta viszi piacra a természetes termékeket.
 Természetbarát és a tudatos élet szerelmese, aki hisz abban, hogy csodák történnek...minden nap.
 Cikkeink többsége szakmai tanulmányokon vagy tudományos közleményeken alapul.
 Elérhetőség: gabriela@herbatica.sk


ikona herbatica FB
ikona herbatica IGikona herbatica YT


Nem találta meg, amit keresett? Vagy további információra van szüksége? 
Elegünk van belőlük – próbáljon meg beírni egy szót, például a keresőablakban. "migrén, aranyér, szemölcs, ekcéma, hátfájás" vagy tekintse meg BLOGunkat.

 

Tetszett a cikkünk? Ossza meg, boldoggá tesz minket :)