🎄Elmulasztottad az ajándékokat? Nem baj, nálunk találsz ajándékutalványokat, amelyekkel egészen 23.12.-ig megmentheted a Karácsonyt. 🎄

Aranyér - tünetek, kezelés és megelőzés

Az aranyér sokak számára kellemetlen társ. Ezért úgy döntöttünk, hogy elkészítjük Önnek az összes szükséges információt erről a betegségről, és egyúttal bemutatjuk az aranyér természetes kezelésének különböző lehetőségeit.

Ebben a cikkben a következőket találja:

  • aranyér meghatározása
  • tünetek 
  • az aranyér forrása
  • aranyér kezelése és megelőzése

 

Mik azok az aranyér?

Az aranyér az emberi anatómia természetes része, és általában az emlősöké. Ezek vaszkuláris kötegek, amelyek a végbélnyílás körül vagy a végbélnyílás alsó részén helyezkednek el. Segítenek az ürítésben. Abban a pillanatban, amikor az ilyen vaszkuláris kötegek megduzzadnak vagy begyulladnak, probléma merül fel. A felnőttek körülbelül 50 százaléka tapasztalja az aranyér tüneteit 50 éves korukra. Az aranyér lehet belső vagy külső.

A belső aranyér a végbélnyílásban alakul ki.

A külső aranyér a végbélnyíláson kívül alakul ki.

 

Az aranyér fájdalmat, súlyos viszketést és ülési nehézségeket, belső aranyéreket, sőt vérzést is okozhat. Szerencsére kezelhetők.

 

Mik az aranyér tünetei?

Ha aranyéres, élénkvörös vért észlelhet a WC-papíron vagy a székletében. A végbélnyílás körül viszketés, kellemetlen érzés vagy fájdalom jelentkezhet. Gyakran érezhető a végbélnyílásból kiálló vagy annak közvetlen jelenlétében található csomók. Sokan nem tapasztalnak tüneteket, vagy csak nagyon enyhék a tünetek, amelyek néhány nap múlva elmúlnak. Más emberek számára az aranyér fájdalmasabb.

A belső aranyéreket 4 különböző típusra osztják a prolapsus mértéke szerint (mennyire nyúlnak ki a végbélnyíláson kívül, és hogy átmeneti vagy tartós):

  • Az első fokú aranyér gyakran kicsit vérzik, ha belsőleg irritálja a széklet, de a végbélnyíláson belül marad, és általában nem nagyon fájdalmas.
  • A másodfokú aranyér nagy szükséglet esetén vérzik és kinyúlik a végbélnyílásból. Miután a bélmozgás véget ért, maguktól visszatérnek a végbélnyílás belsejébe.
  • A harmadfokú aranyéreket a székletürítés után fizikailag vissza kell tolni a végbélnyílásba. Fájdalmasak lehetnek, ha nagyok.
  • A negyedik fokú aranyér nagyobb csomók, amelyek tartósan kinyúlnak a végbélnyílásból, és nem húzhatók vissza. Az aranyér belsejében lévő vér megalvadhat (trombózis), és a csomók nagyon fájdalmasak lehetnek.

A külső aranyér csomók formájában jelentkezik a végbélnyíláson kívül. A trombózisos aranyér akkor fordul elő, ha vérrög van a végbélnyílás feletti bőrben; ez súlyos és állandó fájdalmat okozhat.

aranyer kezeles

Mi okozza az aranyér kialakulását?

Az aranyér pontos oka nem teljesen tisztázott, de kialakulásuk a végbélnyílásban és környékén lévő erekben megnövekedett nyomással függ össze. Ez a nyomás a végbélben lévő erek megduzzadását és gyulladását okozhatja.

Sok esetben az aranyér forrásának tekintik a hosszan tartó székrekedés miatti túlzott megerőltetést a WC-n, amelyet gyakran az ember étrendjében előforduló rosthiány okoz. Ezzel szemben a krónikus (hosszú távú) hasmenés hajlamosabbá teheti az aranyér kialakulását.

 

Egyéb tényezők, amelyek növelhetik az aranyér kialakulásának kockázatát:

  • túlsúly vagy elhízás
  • életkor – az életkor előrehaladtával szervezete tartószövetei gyengülnek, ami növeli az aranyér kockázatát
  • aranyér terhesség alatt – a terhesség fokozott nyomást gyakorolhat a kismedencei erekre, és megnagyobbodást okozhat
  • genetika - aranyér előfordulása a családban
  • nehéz tárgyak rendszeres emelése
  • tartós köhögés vagy ismételt hányás
  • hosszú ülés
  • elégtelen ivási rendszer
  • emésztőrendszeri betegségek (pl. Crohn-betegség, colitis ulcerosa, irritábilis bél szindróma)

Melyek az aranyér kockázati tényezői?

Az aranyér kockázata az életkorral növekszik. Ennek az az oka, hogy a végbél vénáit támogató szövetek gyengülnek. Ez terhesség alatt is megtörténhet, mivel a baba súlya nyomást gyakorol a medence/anális területre.

Az aranyér szövődményei a következők:

  • vérszegénység: ritkán az aranyér okozta krónikus vérveszteség vérszegénységet okozhat, ahol nincs elég egészséges vörösvérsejtje ahhoz, hogy oxigént szállítson a sejtekhez.
  • belek/szervek kilépése
  • bakteriális fertőzés
  • megnövekedett testhőmérséklet
  • vérrög: néha vérrög képződhet az aranyérben (trombotikus aranyér). Bár nem veszélyes, rendkívül fájdalmas lehet. 

 

Az aranyér megelőzése

Az aranyér megelőzésének legjobb módja a széklet puha tartása, amit diétával lehet elérni. Ha szeretne megvédeni magát az aranyértől, vagy csökkenteni szeretné az aranyér tüneteit, kövesse tippjeinket:

  • Egyen magas rosttartalmú ételeket. Egyen több gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát. Ezzel puhítja a székletet és növeli annak térfogatát, ami segít elkerülni az aranyér kialakulását. Lassan adjon rostot az étrendjéhez, hogy elkerülje az emésztési problémákat és a gázképződést. Egyen rendszeresen, és kerülje a túl éhséget, vagy fordítva, a túlevést.
  • Korlátozza az étrendben a kemény székletet okozó élelmiszereket, mint például: kóla, koffeintartalmú italok, kávé, alkohol, finomított cukor és iparilag feldolgozott élelmiszerek.
  • Igyon sok folyadékot, hogy a széklet puha legyen. Hatékony segítséget nyújtanak majd bizonyos gyógynövények és a belőlük készült teák is, mint például a cickafark, csalán, vadgesztenye.
  • Fontolja meg a rost-kiegészítőket. A legtöbb ember nem kap elegendő mennyiségű rostot – napi 20-30 grammot – az étrendjében. Tanulmányok kimutatták, hogy a vény nélkül kapható rost-kiegészítők, mint például a psyllium (Metamucil) vagy a metilcellulóz (Citrucel) javítják az általános tüneteket és az aranyérből származó vérzést. Ha rost-kiegészítőket használ, ügyeljen arra, hogy minden nap legalább nyolc pohár vizet vagy más folyadékot igyon. Ellenkező esetben a kiegészítők székrekedést okozhatnak vagy ronthatnak.
  • Ürítéskor ne nyomjon túl erősen. A székletürítés közbeni erőlködés és a lélegzet visszatartása nagyobb nyomást hoz létre a végbélnyílás alsó részének vénáiban.
  • Menjen WC-re, amint késztetést érez.
  • Rendszeres testmozgás. Maradjon aktív, hogy megelőzze a székrekedést, és csökkentse a vénákra nehezedő nyomást, amely a hosszan tartó állásból vagy ülésből eredhet. A testmozgás segíthet a túlsúly leadásában is, ami hozzájárulhat az aranyér kialakulásához.
  • Kerülje a hosszú ideig tartó ülést. A túl hosszú ülés, különösen a WC-n, növelheti a nyomást a végbélnyílás vénáira. Ha ülőmunkát végez, legalább fél-egy óránként tartson szünetet, és ha a körülmények engedik, sétáljon egyet.

etrend kiegeszitok fogyás es aranyer szamara

 

Hogyan kell kezelni az aranyért? Mi segít és melyek a leghatékonyabb gyógyszerek az aranyér ellen?

Az aranyér tünetei általában maguktól elmúlnak. Az orvos által javasolt kezelés a tüneteinek súlyosságától függ.

  • Otthoni kezelés:

Az egyszerű életmódbeli változtatások gyakran 2-7 napon belül enyhíthetik az enyhe aranyér tüneteit. Adjon rostot az étrendjéhez vény nélkül kapható kiegészítőkkel és élelmiszerekkel, például gyümölcsökkel, zöldségekkel és teljes kiőrlésű gabonákkal. Kerülje a fűszeres ételeket, amelyek súlyosbítják a végbél irritációját. Lehetőleg ne erőlködjön székelés közben, igyon elegendő vizet. A napi többszöri 20 perces meleg ülőfürdő is segíthet. A tölgy kéreg főzete hatásos. A jégcsomagok csökkenthetik a fájdalmat és a duzzanatot.

Kényeztesse magát egy rendszeres masszázzsal. A hasat (elülső hasfalat) az óramutató járásával megegyező irányban finoman masszírozva támogatja a vastagbél perisztaltikáját. Megcsinálhatja maga otthon. Ha a masszázs során masszázsolajat használ és pár csepp muskátli illóolajat tesz hozzá, megsokszorozza a hatását.

Az alternatív zuhanyozás is hatékony. Mindig hideg vízzel kezdje és fejezze be.

Ügyeljen a gondos higiéniára. Ne használjon illatosított WC-papírt.

 

  • Nem műtéti kezelés.

A vény nélkül kapható krémek és egyéb gyógyszerek enyhítik a fájdalmat, duzzanatot és viszketést. Válasszon gyógyszereket lehetőleg természetes alapon. Helyi alkalmazásra használhatja ezt a speciális aranyér elleni krémet, amely segít enyhíteni a fájdalmat, enyhíti a viszketést és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. A végbélkúpok univerzális természetes segédeszközei az aranyér kezelésének bármely szakaszában.

 

  • Sebészeti kezelés.

Ha nagy aranyérje van, vagy más kezelések nem segítettek, műtétre lesz szüksége.

 aranyer kezeles

Úgy gondoljuk, hogy elegendő információt hoztunk el Önnek az aranyérről és annak tüneteiről, hogy segítséget nyújtsunk az aranyér kezelésében. Annak ellenére, hogy az aranyér egy kellemetlen probléma, amely hajlamos kiújulni, megelőzhető, vagy ha már előfordul, teljesen gyógyítható. Ha nem tud kínálatunkból megfelelő terméket választani, ne habozzon kapcsolatba lépni velünk, szívesen adunk tanácsot.

 

A cikket az Ön számára készítette

foto Barbora Herbatica 100x133Mgr. Barbora Olejníková

A Herbatica csapatának tagja, amely 2015 óta viszi piacra a természetes termékeket.
Alternatív gyógyászat és természetes egészségügyi termékek szakértője.
Cikkeink többsége szakmai tanulmányokon vagy tudományos közleményeken alapul.

Elérhetőség: barbora@herbatica.sk

 
ikona herbatica FB
ikona herbatica IGikona herbatica YT


Nem találta meg, amit keresett? Vagy további információra van szüksége? Elegünk van belőlük – próbáljon meg beírni egy szót, például a keresőablakban. "migrén, aranyér, szemölcs, ekcéma, hátfájás" vagy tekintse meg BLOGunkat.

 

Tetszett a cikkünk? Ossza meg, boldoggá tesz minket :)